Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

M. Kamiński: ABW inwigilowała m.in. środowisko Radia Maryja

Minister Mariusz Kamiński, koordynator ds. służb specjalnych, poinformował dziś w Sejmie o wynikach audytu w służbach specjalnych z ich działalności w okresie rządów PO-PSL. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego inwigilowała środowiska m.in. Radia Maryja – oświadczył Kamiński.

Minister rządu Beaty Szydło zwrócił uwagę na kwestię inwigilacji członków legalnych zgromadzeń publicznych. „Prawo i Sprawiedliwość, NSZZ <<Solidarność>>, słuchacze Radia Maryja” – wymieniał prześwietlane środowiska.

– ABW w okresie objętym audytem prowadziła działania operacyjno-rozpoznawcze wobec osób biorących udział w legalnych manifestacjach organizowanych przez środowiska opozycyjne wobec rządów PO-PSL. W 2012 roku, w związku ze zorganizowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, NSZZ „Solidarność” i środowisko słuchaczy Radia Maryja Marszem „Obudź się Polsko” – oświadczył minister.

Jak poinformował polityk, delegatury ABW otrzymały pismo polecające dot. inwigilacji wspomnianych środowisk.

– Cytuję: „Podjęcie działań mających na celu uzyskanie pełnej wiedzy nt. przedmiotowego marszu oraz udziału w nim osób z podległego terenu. Delegatury ABW zostały zobowiązane do składania raportów ws. marszów w cyklu dobowym, na trzy dni przed manifestacją. Raporty te były składane dwa razy na dobę” – odczytał Mariusz Kamiński.

Informacje zawarte w raportach dotyczyły nazwisk organizatorów terenowych, ich numerów telefonów, numerów identyfikacyjnych pojazdów przewożących manifestantów i nazwy zajmujących się tym firm. Raporty miały mówić też o trasie przejazdów wspomnianych przewoźników oraz zawierać „informacje o środowiskach przyłączających się do manifestacji”.

Koordynator służb specjalnych podkreślił, że w tym wypadku zaangażowanie służb było ponadstandardowe.

– ABW objęła swoim zainteresowaniem operacyjnym nie tylko zgromadzenia organizowane przez opozycję polityczną, ale również wybrane uroczystości patriotyczne, np. obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych czy uroczystości poświęcone żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych. Dotyczyło ono także manifestacji organizowanych przez ruchy obrońców życia – informował koordynator ds. służb specjalnych.

Minister Mariusz Kamiński podał, że odnalezione zostały m.in. meldunki tajnych współpracowników Agencji dot. treści rozmów prowadzonych w autokarach przewożących uczestników manifestacji. W archiwum ABW odnaleziono ponadto dane (nazwiska, adresy, numery pesel) setek uczestników legalnych manifestacji. Wykaz nie dotyczył podejrzanych o łamanie prawa. „Był związany jedynie z uczestnictwem w legalnych zgromadzeniach”  – dodał minister.

Jak podkreślił Kamiński, nie wszystkie informacje dot. kondycji służb, ze względu na ich specyfikę, mogły być przedmiotem publicznej debaty. „Z uwagi na to szereg informacji w tym zakresie zostało przekazanych w trybie niejawnym posłom sejmowej Komisji ds.  Służb Specjalnych”. Nie oznacza to, że będziemy milczeć o nadużyciach i nielegalnych działaniach – zaznaczył minister.

Audyt służb specjalnych objął lata 2007-2015.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/m-kaminski-abw-inwigilowala-m-in-srodowisko-radia-maryja/

***

Macierewicz: SKW inwigilowała dziennikarzy w tym redaktorów „Gazety Polskiej”

W trakcie prezentacji audytu resortu obrony narodowej minister Antoni Macierewicz ujawnił, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego bezprawnie inwigilowała dziennikarzy m.in. Telewizji Polskiej, „Gazety Polskiej” i „Naszego Dziennika” oraz polityków opozycji, w tym byłego premiera Jana Olszewskiego.

- SKW bezprawnie i bezzasadnie inwigilowała ponad 20 opozycyjnych polityków, w tym nieaktywnego od dawna byłego premiera Jana Olszewskiego, a także dziennikarzy TVP, „Gazety Polskiej” „Naszego Dziennika”, oraz środowisko Radia Maryja – mówił Antoni Macierewicz.


O sprawie inwigilacji dziennikarzy i polityków prawicy za rządów koalicji PO-PSL na łamach „Gazety Polskiej” informowała Dorota Kania. Z informacji, do których dotarłą dziennikarka wynika, że „inwigilacja miała bardzo szeroką skalę”.

– W swoim tekście opisuję to, co działo się na przestrzeni ostatnich ośmiu lat – mówiła na antenie Telewizji Republika Dorota Kania.

Dodawała, że inwigilowano m.in. „ministra Antoniego Macierewicza, członków komisji weryfikacyjnej, asystentów poselskich, posłów, którzy zajmowali się służbami wojskowymi, również dziennikarzy”.

- Druga inwigilacja prawicy pokazuje, jakim zagrożeniem dla układu – bo coś takiego istniało i istnieje – byli ludzie, którzy zajęli się rozmontowywaniem układu postkomunistycznego, okrągłostołowego, którzy walczyli z patologiami trzeciej RP. I to, co teraz obserwujemy, właśnie Trybunał Konstytucyjny, to jest obrona układu, tego stanu rzeczy, żeby – broń Boże – nie zostało to naruszone

– podkreślała Dorota Kania.

Jak dodawała, udało się jej dotrzeć do dowodów, które „pokazują, że usiłowano zniszczyć ludzi w ten sposób, żeby ich wyeliminować z życia publicznego”.

Mechanizm umożliwiający inwigilację był taki, że stwierdzano np., iż dochodziło do naruszenia stanu bezpieczeństwa państwa.

– W innych przypadkach wszczynano śledztwa, w których czynności wykonywały służby – Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – wyjaśniała dziennikarka.


Ujawniła też, w jaki sposób inwigilowano.

- Były zakładane podsłuchy, były nagrywane rozmowy – audio i wideo. Wiadomo, że były płyty z nagraniami i one zaginęły, nie można ich odtworzyć. Pytanie – co było na tych płytach? Czy na przykład była rozmowa posła ze swoim asystentem? Przecież tego nie wolno robić

– zaznaczała w TV Republika Kania.

Podkreślała też, że „inwigilacja miała bardzo szeroką skalę”.

– Ludzie, z którymi rozmawiałam, a którzy znają się na służbach, mówią, że albo komisja śledcza, albo bardzo solidny audyt – dodawała.

Stwierdziła również, że po wyborze na prezydenta Andrzeja Dudy w służbach niszczono dokumenty na masową skalę – co, być może – było próbą ukrycia inwigilacji.

za:niezalezna.pl/80269-macierewicz-skw-inwigilowala-dziennikarzy-w-tym-redaktorow-gazety-polskiej

***

Kancelaria Premiera ujawnia nazwiska inwigilowanych dziennikarzy [DOKUMENT]

Kancelaria Premiera opublikowała na Twitterze listę dziennikarzy, którzy za rządów koalicji PO-PSL znaleźli się w zainteresowaniu służb specjalnych. Są na niej dziennikarze TV Republika, Anita Gargas, Cezary Gmyz i Piotr Nisztor.

Lista opublikowana przez KPRM zawiera 44 jawne nazwiska. To dziennikarze, wobec których czynności operacyjno-rozpoznawcze prowadziły Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biuro Antykorupcyjne. Jak tłumaczy Kancelaria Premiera, "nie ujawniono personaliów dziesięciu dziennikarzy, którzy byli w zainteresowaniu operacyjnym ABW, w związku z ich kontaktami z zagranicznym dziennikarzem podejrzewanym o prowadzenie działalności szpiegowskiej na terenie RP". Z kolei lista z nazwiskami osób, którymi interesowało się CBA, zawiera 7 pozycji, w tym jedną niejawną.

Dziennikarze inwigilowani przez ABW:

1. Frey Grażyna

2. Gabryel Piotr

3. Gargas Anita

4. Gmyz Cezary

5. Gociek Piotr

6. Gursztyn Piotr

7. Jachowicz Jerzy

8. Jakimczyk Jarosław

9. Jakucki Piotr

10. Janke Igor

11. Kałucki Jarosław

12. Kotecka Patrycja

13. Karnowski Michał

14. Latkowski Sylwester

15. Lisiecki Michał

16. Manys Karol

17. Majewski Michał

18. Mazurek Robert

19. Nisztor Piotr

20. Olczyk Eliza

21. Pietrzak Leszek

22. Reszka Paweł

23. Rybak Marcin

24. Skwieciński Piotr

25. Stabryła Aneta

26. Staniszewski Mariusz

27. Stróżyk Jarosław

28. Sumliński Wojciech

29. Szułdrzyński Michał

30. Tokarska Anna

31. Walaszczyk Maciej

32. Warzecha Łukasz

33. Węglarczyk Bartosz

34. Wojciechowski Marcin

35. Wybranowski Wojciech

36. Zaremba Piotr

37. Zawadka Grażyna

38. Żyła Edyta

Dziennikarze inwigilowani przez CBA:

1. Gołębiowski Arkadiusz

2. Gmyz Cezary

3. Miter Paweł

4. Nisztor Piotr

5. Rybak Marcin

6. Szyperski Marek

7. . W tym punkcie nie przedstawiono nazwiska dziennikarza, "ponieważ zainteresowanie operacyjne CBA nie wynikało z jego działalności zawodowej" - tłumaczy KPRM.

za:telewizjarepublika.pl/kancelaria-premiera-ujawnia-nazwiska-inwigilowanych-dziennikarzy-dokument,33306.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.