Wydarzenia

Vietnam: Pobicia katolików, areszty, rekwizycje, niszczenie symboli religijnych.

Zmasowane siły policyjne skierowano 27 stycznia do parafii Con Dau w środkowym Wietnamie. Funkcjonariusze mają osłaniać wyburzenie 400 domów zamieszkiwanych przez 2 tys. tamtejszych wiernych. Na terenie parafii ma zostać zlokalizowany ośrodek turystyczny.

 

W większości przypadków wyburzanie domów rozpocznie się w najbliższym czasie, aby na tym miejscu można wybudować hotele, restauracje i kluby nocne.

Za zarekwirowane nieruchomości ich właściciele mają otrzymać niewielkie i nieproporcjonalne odszkodowanie. Podobnie jak w przypadku terenów kościelnych ignorowane jest prawo własności prywatnej, zaś komunistyczna nomenklatura usiłuje wykorzystać zaistniałą sytuację do osiągnięcia korzyści osobistych.

Sytuacja jest bolesna dla społeczności katolickiej, gdyż w sierpniu bieżącego roku przypada 135. rocznica przyjęcia chrztu i 80. utworzenia w Con Dau parafii katolickiej.

6 stycznia komunistyczne siły bezpieczeństwa zaatakowały parafię Dong Chiem w archidiecezji Hanoi. Saperzy podłożyli ładunki i wysadzili w powietrze monumentalny krzyż na terenie miejscowego cmentarza. 500 policjantów starło się z wiernymi, którzy słysząc odgłosy przybiegli bronić krzyża. Wcześniej zburzono figurę Matki Bożej w Bau Sen. Zarówno jedna jak i druga akcja niszczycielska kosztowały po kilkadziesiąt tysięcy dolarów.

W ostatnim czasie dochodzi do coraz brutalniejszych prześladowań katolików w Wietnamie, wobec czego narasta fala sprzeciwu wobec władz.

Katolicy stanowią, według różnych danych, od 6 do 10 proc. spośród 86 mln. mieszkańców Wietnamu.


MaRo/Ekai.pl
za: fronda.pl   * Kategoria: Świat * piątek, 29 stycznia 2010 19:41