Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wydarzenia

Bartłomiej I za dialogiem z Kościołem katolickim, przeciwko prawosławnym fanatykom

Najnowsza encyklika patriarchy Konstantynopola, Bartłomieja I, nawołuje prawosławnych do przychylniejszego spojrzenia na dialog z Kościołem katolickim. - Prawosławie musi prowadzić nieustanny dialog ze światem. Kościół prawosławny nie boi się dialogu, ponieważ prawda nie boi się dialogu – pisze prawosławny hierarcha. Dokument ukazał się z okazji Niedzieli Ortodoksji, upamiętniającej zwycięstwa nad ikonoklazmem.

Patriarcha ekumeniczny uważa, że wspólnoty prawosławne powinny wspólnie dążyć do zbliżenia z przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich. Potępił także „fanatyków”, którzy sprzeciwiają się takiemu postępowaniu. Zdaniem Bartłomieja I to stawianie się ponad synodami i działalność schizmatycka.

- Rozpowszechniają oni fałszywe pogłoski, jakoby zjednoczenie Kościoła katolickiego i kościołów prawosławnych było już przesądzone, choć dobrze wiedzą, że różnice, o których się dyskutuje, pozostają liczne i wymagają dłuższej debaty – skomentował postępowanie radykałów duchowny.

Bartłomiej I jest Patriarchą Ekumenicznym Konstantynopola od 1993 roku. Funkcja ta czyni go honorowym zwierzchnikiem wszystkich prawosławnych. Zwolennik ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego, kilkakrotnie już spotkał się z papieżem Benedyktem XVI.

za: fronda.pl   * Kategoria: Kościół     * poniedziałek, 22 lutego 2010 20:47, sks/CNA

Copyright © 2017. All Rights Reserved.