Wydarzenia

400 000 anglikan wróciło do Kościoła rzymskokatolickiego

Tradycyjna Wspólnota Anglikańska (TAC) to grupa ok. 400 tys. anglikanów powstała w 1991. Nie podlega biskupowi Canterbury – zerwała więzy z resztą swego kościoła m.in. z powodu wyświęcania kobiet i homoseksualistów na księży, a także udzielania błogosławieństwa parom homoseksualnym.
Od dwóch lat Tradycjonaliści starają się o powrót do Kościoła Katolickiego. W październiku 2008 Kongregacja Nauki Wiary negatywnie wypowiedziała się na temat udzielenia Wspólnocie prawa do własnego anglikańskiego rytu wewnątrz Kościoła. Jednak jak podaje austriacki tygodnik katolicki „The Record”, KNW zgodziła się na udzielenie Wspólnocie statusu prałatury personalnej. Jest to swego rodzaju ogólnoświatowa diecezja, nie związana terytorialnie. Obecnie w kościele funkcjonuje tylko jedna taka prałatura – jest nią Opus Dei.

Decyzję papież ma ogłosić po świętach wielkanocnych. Ponadto prymas TAC arcybiskup John Hepworth twierdzi, iż chce, by wszyscy biskupi Wspólnoty przyjechali do Rzymu na beatyfikację kardynała Henry Newmana, który przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm.

sks/The Record