Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wydarzenia

Kongres Mediów Niezależnych - relacja. Krzysztof Czabański przewodniczącym KMN

W sobotę, w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy Foksal, odbył się pierwszy Kongres Mediów Niezależnych, zorganizowany m. in. przez „Gazetę Polską” i Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy. Jednym z głównych postulatów było zjednoczenie alternatywnych mediów jako siły równoważącej wpływ mainstreamowych środków przekazu. Inicjatywa zgromadziła wielu przedstawicieli mediów regionalnych i katolickich, a także blogerów, reżyserów i niezależnych publicystów. Pojawili się m. in. Jan Pospieszalski, Teresa Bochwic, Jadwiga Chmielowska, Jacek Karnowski, Elżbieta Królikowska-Avis i Stefan Truszczyński.

Kongres ma być instytucją stałą. Pierwszym przewodniczącym został jednogłośnie wybrany Krzysztof Czabański, a w piętnastoosobowym prezydium znaleźli się m. in. Jadwiga Chmielowska, dr Jerzy Targalski, Marek Deptuła, Anna Pietraszek i Krzysztof Karnkowski. Funkcje będą sprawować przez rok.

Wśród celów kongresu znalazły się m. in. wypracowanie założeń, jakim powinna odpowiadać nowa ustawa o mediach publicznych oraz założeń do projektu reformy prawa pod kątem zapewnienia pełnej wolności słowa i zniesienie sankcji, ograniczających swobodę wyrażanych opinii,  przygotowanie projektu publicznego uzyskiwania informacji zgodnie z prawem należnych wszystkim  obywatelom i mediom i projektu zniesienia systemu koncesji i zezwoleń na rynku medialnym , czyli wprowadzenie pełnej liberalizacji  tego rynku, przy jednoczesnej gwarancji dla równych warunków na rynku dla wszystkich podmiotów medialnych,  a także rozpoczęcie publicznej dyskusji na temat prawa autorskiego w kierunku ograniczenia jego restrykcyjności.

Wszystkie te prace mają być w miarę możliwości przeprowadzane  razem z Katolickim Stowarzyszeniem Dziennikarzy i ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich.
Na początku zgromadzeni wysłuchali słów ks. abp. Józefa Michalika, który nagrał swoje przesłanie dla kongresu. Mówił o roli drugiego obiegu i o tym, jak ważny jest w czasach, kiedy telewizje stają się narzędziem interesu i ukierunkowywania społeczeństwa.

Wśród zaproszonych gości pojawili się ks. Stanisław Małkowski i Jerzy Jachowicz, a także posłowie PiS Adam Kwiatkowski i Iwona Arent, przewodniczący i wiceprzewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. wolności słowa. – Jesteśmy tu by zadeklarować współpracę. Z jednej strony to źle, że taki zespół trzeba było powołać. Z drugiej dobrze, że jest organ, który broni wolności słowa – powiedział Kwiatkowski i wyraził nadzieję, że niezależne media będą współpracowały z zespołem. Wspomniał także o Lechu Kaczyńskim, jako o człowieku niezależnym, ceniącym prawdę i szanującym prawdziwych dziennikarzy. – Wszyscy wiemy, jaką cenę za to zapłacił – stwierdził.
Ks. prof. Tadeusz Guz wygłosił wykład inauguracyjny, w którym tłumaczył, że każda suwerenność ludzka jest suwerennością podarowaną przez Boga. Zaakcentował także, jak ważne dla każdego dziennikarza i każdego Polaka jest odwołanie się do tych ostatecznych korzeni. – To wprowadza nas w prawdę o rzeczywistości. Czy ja jako dziennikarz zastaję świat realny i go tworzę, czy też kreuję rzeczywistość? Jeśli będę miał świadomość Boga, nie będę usiłował kreować, czyli stwarzać prawdy – powiedział. Podkreślił potrzebę takiej kultury przekazu medialnego, by w samym jej centrum było miejsce dla Boga. Odniósł się też do sprawy nieprzyznania TV Trwam miejsca na multipleksie, jako do czegoś sprzecznego z prawdą.

Głos zabierali także przedstawiciele mediów katolickich, m. in. redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” Marek Gancarczyk,. Wszyscy podkreślali, że media katolickie są niezależne nie tylko politycznie, ale także finansowo.

Później odbyła się dyskusja programowa, w której padały takie inicjatywy, jak powołanie telewizji społecznej jako alternatywy dla telewizji publicznej czy potrzeba pluralistycznej sceny medialnej. Padł także postulat pracy pozytywnej. W tym duchu wypowiadał się m. in. Jerzy Jachowicz. - Jesteśmy w takiej sytuacji, w której jesteśmy skazani na margines medialny. Gdybym ja miał wytyczać jakieś kierunki działania, skupiłbym się na pracy pozytywnej. Nie na atakach. Nie wchodziłbym w żadne starcia, zarówno z mediami i osobami – mówił Jachowicz. Podkreślał, że siła mediów mainstreamowych jest tak wielka, że i tak przebija się ich wersja zdarzeń, dlatego nie należy się z nimi przepychać, a tworzyć alternatywną siłę.

Podkreślano rolę wolnych mediów jako nośników idei Wolnej Polski. Teresa Bochwic poruszyła problem zagrożeń wolności słowa w Polsce, przypomniała o istnieniu raportu na ten temat na stronie niezalezna.pl. Maciej Świrski, czyli bloger szczurbiurowy, postulował powołanie sekcji edukacyjnej, która miałaby zająć się m. in. oświatą w aspekcie nauczania historii. Jadwiga Chmielowska mówiła o tym, że niezależne media muszą być niezależne od poprawności politycznej. – Podstawowym obowiązkiem dziennikarza jest mówienie prawdy – podkreśliła. Zaznaczyła także konieczność istnienia otwartego kanału komunikacyjnego między dziennikarzami a społeczeństwem i przypomniała o służebnej roli dziennikarstwa. Dr Jerzy Targalski mówił o tym, że niezależni dziennikarze powinni stać się siłą. – Wyobrażam sobie, że kongres będzie przede wszystkim płaszczyzną porozumienia dziennikarzy lokalnych. Naszą nadzieję wiążę z tym, że będzie nas tylu, że nie da się wykupić wszystkich – powiedział. Podkreślił, że niezależne media powinny być siłą alternatywną wobec reżimu. Tworzyć alternatywną oświatę, alternatywne źródła informacji. Postulował także stworzenie wspólnego portalu, który będzie platformą wymiany informacji.

Jan Pospieszalski poruszył kwestię skandalicznego zachowania posła Stefana Niesiołowskiego wobec Ewy  Stankiewicz. Kongres przygotował projekt uchwały w tej sprawie.

Dziś o godz. 19 w Arkadach Kubickiego (Stare Miasto, ul. Bugaj)w ramach „Polska Wielki Projekt” odbędzie panel dyskusyjny kongresu, zatytułowany „Media alternatywne – alternatywa medialna”. Ewa Stankiewicz opowie o drugim obiegu filmowym, Marek Deptuła przedstawi prawne i formalne zagrożenia dla wolnego dziennikarstwa w Internecie. Mateusz Dzieduszycki będzie mówić o telewizji w Internecie, Krzysztof Karnkowski poruszy problem Blogosfery jako wotum nieufności dla tradycyjnych mediów, a Jerzy Targalski zajmie się nakreśleniem problemu kontroli strukturalnej mediów.

za: http://niezalezna.pl/28225-kongres-mediow-niezaleznych-relacja (kn)

***

Krzysztof Czabański przewodniczącym KMN



Kongres Mediów Niezależnych, który obradował dziś na Foksal wybrał władze. Przewodniczącym Kongresu jednogłośnie został wybrany były prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański, wiceprzewodniczącymi zostali Jadwiga Chmielowska i Mateusz Dzieduszycki.

W Prezydium znaleźli się między innymi: Marek Deptuła, Krzysztof Karnkowski, Anna Pietraszek, Agnieszka Piwar, Ewa Stankiewicz i Jerzy Targalski.

Jednym z pierwszych ustaleń Kongresu było wystosowanie oświadczenia w sprawie agresywnego zachowania posła Niesiołowskiego w stosunku do niezależnej dziennikarki, Ewy Stankiewicz. Postanowiono, że Kongres będzie wspierał dziennikarzy w podobnych sytuacjach w przyszłości, również w wypadku mobbingu i prześladowania ze strony szefów. Jerzy Targalski mówił o tym, że media niezależne muszą być silne i nie mogą działać w rozproszeniu – chodzi tu przede wszystkim o zrzeszenie środowisk lokalnych, które w momencie stworzenia dla nich wspólnej platformy działań staną się o wiele bardziej skuteczne. Końcowy dokument zawierający statut Kongresu ustalony przez Prezydium zostanie przedłożony w formie mailowej członkom dzisiejszego spotkania.

W wykładzie poprzedzającym wybory do Kongresu ks. prof. Tadeusza Guza zauważył, że media nie mogą kreować prawdy, tylko ją przedstawiać taką, jaka jest, a co za tym idzie – muszą być suwerenne i wolne od nacisków zewnętrznych. Wśród inicjatyw pomagających w organizacji dzisiejszego spotkania w ramach Kongresu Mediów Niezależnych znalazły się: portale internetowe (m.in.  niezalezna.pl, wPolityce.pl, fronda.pl, solidarni2010.pl); portal telewizyjny Razem.TV; radia internetowe (m.in. Jezus.FM); czasopisma („Fronda”, „Nowe Państwo”, „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie”) i stowarzyszenia (Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, Stowarzyszenie Solidarni 2010, Stowarzyszenie „Polska Jest Najważniejsza”, Federacja Mediów Niezależnych).


za:sdp.salon24.pl/416788,krzysztof-czabanski-przewodniczacym-kmn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.