Wydarzenia

Jak odnaleźć niedzielną Mszę św. za granicą – nowa strona internetowa

Powstała specjalna strona pomagająca znaleźć Mszę św. w kilku krajach niekatolickich, często odwiedzanych w czasie wakacji przez polskich turystów. Jej autor, informatyk z Gdyni Marek Piotrowski, zgromadził dane na temat niedzielnych nabożeństw w Turcji, Tunezji i Bułgarii, oraz umieścił linki do innych stron, ułatwiających m.in. uczestnictwo w liturgii w obcym języku.

Twórca strony  wyjaśnia, że impulsem do tego przedsięwzięcia było osobiste doświadczenie wakacyjne. Zdaniem Piotrowskiego polscy turyści często sądzą, że znalezienie Mszy jest niemożliwe. „W Turcji bardzo ucieszył się z takiej informacji przebywający tam od kilku lat polski hotelowy rezydent. Zauważyłem też, że czasami wierni mają opory z zapytaniem rezydenta o takie rzeczy przy innych, ale jak już się zapyta, bardzo chętnie, wręcz entuzjastycznie, korzystają” – dodaje programista.

Z informacji zamieszczonych na http://analizy.biz/mszenawakacjach/index.htm wynika m.in., że w rejonie miejscowości Alanya na południu Turcji pracuje tylko jeden kapłan katolicki. Ks. prałat Rainer Korten odprawia nabożeństwa w miastach Antalya, Alanya oraz leżącym pomiędzy nimi kurorcie Belek. W rozmowie z KAI ks. Korten przyznaje, że teren jego pracy duszpasterskiej obejmuje 500 km. Radzi też, by wybierając się do kościoła, zasięgnąć u niego bieżących informacji. Ks. Korten przyznał, że niedzielnych Mszy św. na tureckiej Riwierze nie jest dużo. Nabożeństwa odprawiane są w domu kultury (Alanya) lub w kaplicy św. Mikołaja (Antalya). Natomiast w niewielkiej miejscowości Belek powstał „Garden of religion” (Ogród religii). W kompleksie tym sąsiadują ze sobą kościół katolicki, cerkiew prawosławna, synagoga żydowska i islamski meczet. Według Piotrowskiego Msza św. lub nabożeństwo niedzielne za granicą jest ważne także, dlatego, że taka Eucharystia jest pewnym szczególnym przeżyciem „interkulturowym”. Informacje dla Polaków o Mszach św. w innych krajach znajdują się także na stronie internetowej OPOKI.

za: Internetowy Dziennik Katolicki KAI.
20. 07. 2008 r.