Wydarzenia

Profanacja figury Matki Bożej z Lourdes

Nieznani dotąd sprawcy dopuścili się sprofanowania figury Matki Bożej z Lourdes. Do skandalicznego zdarzenia doszło we francuskim departamencie Morbihan w Bretanii. Po bezczeszczeniu krzyża, profanacji świątyń to kolejny akt wymierzony przeciwko katolikom w tym europejskim kraju.

Wandale urwali głowę figurze Matki Bożej z Lourdes, która mieściła się w parafii Plouay – informuje portal Katcholisches.info.

Zdarzenie zostało zgłoszone policji.  Z kolei francuski dziennik „Le Télégramme” wydawany w Bretanii informuje, że do zniszczenia wizerunku Maryi sprawcy użyli najprawdopodobniej kamieni.

Jak wyjaśniono, figura Matki Bożej z Lourdes została wystawiona jako wotum wdzięczności za cudowne uzdrowienie. Jej fundatorką była Le Goaller. Kobieta w 1949 roku doznała uzdrowienia. Figura została umieszczona w specjalnie przygotowanej grocie, która 15 sierpnia 1955 roku została poświęcona.

Stała się ważnym miejscem pielgrzymek wiernych z okolicznych regionów, którzy w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) przybywali, by się przy niej modlić.

Profanacja figury nie jest jedynym przypadkiem ataków wymierzonych w chrześcijan w tym północno-zachodnim regionie Francji. Na obszarze tym w ostatnim czasie doszło do serii zniszczeń symboli, rzeźb i pomników chrześcijańskich. Nie ma informacji na temat ewentualnych sprawców tych zdarzeń.

Izabela Kozłowska

Nasz Dziennik.pl

za:http://wirtualnapolonia.com/2013/11/28/profanacja-figury-matki-bozej-z-lourdes/