Wydarzenia

Eucharystyczny cud w Indiach


W Vilakannur w stanie Kerala (Indie) ponad 10 tys. osób zebrało się w wiejskim kościele na terenie archidiecezji Tellicherry. Powodem tego ruchu wiernych była informacja, że podczas porannej Mszy św. na Hostii pojawiła się twarz Jezusa.

Jak zwraca uwagę proboszcz ks. Thomas Pathickal, cud wydarzył się w okresie, gdy jego parafia przygotowywała się do uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W trakcie Przemienienia dokonanego na ołtarzu podczas porannej Mszy św. celebrans zwrócił uwagę na fragment dużej Hostii użytej do konsekracji. – Stała się duża i jaśniejsza, wkrótce pojawiła się twarz – relacjonuje. Archidiecezja powołała natychmiast zespół do zbadania tego, co się wydarzyło w kościele pw. Chrystusa Króla. Obecnie Hostia przechowywana jest w tabernakulum.

Warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym doszło do tych wydarzeń. Indie są czołowym krajem prześladowań chrześcijan. Jeżeli rzeczywiście dokonałby się właśnie tutaj cud eucharystyczny, czego w tej chwili nie możemy przesądzać, ponieważ od tego są odpowiednie instytucje kościelne, które zajmują się procesem i badaniem odnotowanego zjawiska, byłoby to niezwykle ważne wydarzenie dla chrześcijan indyjskich, którzy na co dzień spotykają się z wielkim uciskiem. Tak widoczne i mocne wsparcie ich życia ze strony Boga byłoby pokrzepieniem i podniesieniem na duchu wiernych. Wybór kraju, w którym katolicy stanowią nieznaczną część populacji, w którym doświadczają krwawych prześladowań, czasem pogromów, jak ten z 2008 r. w stanach Orisa i Karnataka, nie byłby zatem przypadkowy. W Indiach istnieją obecnie cztery źródła prześladowań chrześcijan: wspomniane dyskryminujące prawo, ekstremizm hinduistyczny ze swoją hinduczwą, fanatyzm islamski oraz maoizm. Zachód nie utożsamia się z chrześcijańskimi dalitami, ale z dzierżącymi władzę cynicznymi fundamentalistami, bo to z nimi można prowadzić interesy. Ciekawe, że pomimo wzrastającego prześladowania w Indiach odnotowuje się coraz więcej nawróceń. Ta logika Bożego działania też nosi znamiona paradoksu.

Tomasz M. Korczyński


za: http://www.naszdziennik.pl/wp/60981,eucharystyczny-cud-w-indiach.html