Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wydarzenia

Kardynał u Komorowskiego ostro o aborcji. A co ukryła oficjalna strona prezydenta?!

W czasie odbywającej się w pałacu prezydenckim konferencji „Osoba i czyn w państwie demokratycznym i prawnym – Wolność i odpowiedzialność” prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller, w niezwykle mocnych słowach, odniósł się do nagonki na lekarzy podpisujących Deklarację Wiary. Co ciekawe, w relacji z konferencji, na oficjalnej stronie prezydenta, wypowiedzi kardynała zostały całkowicie pominięte.

Treść wystąpienia prefekta Kongregacji Nauki Wiary mogliśmy poznać dzięki relacji zamieszczonej przez portal pch24.pl. Kardynał Gerhard Müller stanowczo broni lekarzy podpisujących Deklarację Wiary.

- Rozwijające się dziś teorie, że prawo państwowe jest ponad etyką i moralnością, lub że ono jest źródłem właściwej etyki bez względu na swe sformułowania, i że na przykład państwo może zmuszać lekarza – wbrew jego sumieniu - do zabijania dziecka nienarodzonego i to jeszcze pod sankcją wyrzucenia z pracy, są przestępcze i potworne – mówił w pałacu prezydenckim prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Padły też mocne słowa na temat samej aborcji. Kardynał Müller tłumaczył, że „szerzy się pogląd, że człowiek niewierzący w istnienie Boga nie popełnia grzechu. Jest to błędne. Bóg jest bowiem wszystkich, nie tylko Kościoła. Toteż zabicie dziecka dotkniętego zespołem Downa, jest grzechem nie tylko przeciwko osobie ludzkiej i przeciwko społeczności ale także przeciwko Bogu. Prawo do życia nie wypływa ze światopoglądu, wiary czy Objawienia, ale z samego faktu życia. Sumienia błędne i znieprawione muszą być reedukowane poprzez przyjęcie poprawnych norm etycznych”.

Tych fragmentów wystąpienia prefekta Kongregacji Nauki Wiary nie znajdziemy jednak w relacji z konferencji, która pojawiła się na oficjalnej stronie prezydenta Komorowskiego. Umieszczono tam jedynie depeszę agencyjną, w której pojawia się krótka wzmianka na temat obecności kard. Müllera na debacie.

Skąd wzięły się takie rozbieżności w relacji? Z ustaleń portalu niezalezna.pl wynika, że pełną treść wystąpienia kard. Müllera można było śledzić w relacji live dostępnej na stronie prezydent.pl. Fragmentów tego wystąpienia nie zacytowano jednak w relacji.

- Mieliśmy to szczęście, że na stronie prezydent.pl mogliśmy obejrzeć relację live z pobytu kard. Müllera w Kancelarii Prezydenta. Stąd są cytaty w naszym tekście. Nie wiemy, dlaczego oficjalna strona prezydenta tych cytatów nie zamieściła – tłumaczy w rozmowie z portalem niezalezna.pl Krystian Kratiuk, dziennikarz portalu pch24.pl.

za:niezalezna.pl/56262-kardynal-u-komorowskiego-ostro-o-aborcji-co-ukryla-oficjalna-strona-prezydenta

***

Kard. Muller w pałacu prezydenckim: zmuszanie lekarza do aborcji jest potworne

Rozwijające się teorie, że na przykład państwo może zmuszać lekarza – wbrew jego sumieniu - do zabijania dziecka nienarodzonego i to jeszcze pod sankcją wyrzucenia z pracy, same są przestępcze i potworne – podkreślił kard. Gerhard Müller, Prefekt Kongregacji Nauki Wiary podczas konferencji odbywającej się w pałacu prezydenckim.

Zdaniem duchownego „szerzy się pogląd, że człowiek niewierzący w istnienie Boga nie popełnia grzechu. Jest to błędne. Bóg jest bowiem wszystkich, nie tylko Kościoła. Toteż zabicie dziecka dotkniętego zespołem Downa, jest grzechem nie tylko przeciwko osobie ludzkiej i przeciwko społeczności ale także przeciwko Bogu. Prawo do życia nie wypływa ze światopoglądu, wiary czy Objawienia, ale z samego faktu życia. Sumienia błędne i znieprawione muszą być reedukowane poprzez przyjęcie poprawnych norm etycznych”.

Jak podkreślił podczas konferencji „Osoba i czyn w państwie demokratycznym i prawnym - Wolność i odpowiedzialność”, kard. Gerhard Müllera: „Człowiek uważa się za homokreator, któremu prawo ma służyć do konstruowania świata wirtualnego, technicznego, bezetycznego i  bezreligijnego. Świata wszechwolnosci”. - Prawo sprzeczne z etyką z sumieniem człowieka w sposób oczywisty i bezdyskusyjny nie ma mocy wiążącej i często funkcjonuje na zasadzie przymusu, czy przemocy – zauważył niemiecki hierarcha.

Mocno zabrzmiały słowa Prefekta watykańskiej dykasterii nawiązujące do sytuacji w jakiej znalazł się prof. Chazan. - Rozwijające się dziś teorie, że prawo państwowe jest ponad etyką i moralnością, lub że ono jest źródłem właściwej etyki bez względu na swe sformułowania, i że na przykład państwo może zmuszać lekarza – wbrew jego sumieniu - do zabijania dziecka nienarodzonego i to jeszcze pod sankcją wyrzucenia z pracy, są przestępcze i potworne – podkreślił duchowny.

- Trzeba zwrócić uwagę na błędne rozumienia słowa pacjent. Kobieta w błogosławionym stanie w normalnej sytuacji nie jest pacjentem. Jest nim bowiem osoba cierpiąca i chora – uważa kard. Müller.

Zdaniem prelegenta „wielu ludzi uważających się za katolików nie przyjmuje najdoskonalszej etyki wypływającej z ich wiary. Traktują ją selektywnie, bo całość jest dla nich zbyt wymagająca. Na miejsce odrzucanych zasad konstruują sobie własne pseudonormy”. 


za:www.pch24.pl/kard--muller-w-palacu-prezydenckim--zmuszanie-lekarza-do-aborcji-jest-potworne,23518,i.html#ixzz34M9tO8IA

Copyright © 2017. All Rights Reserved.