Wydarzenia

Sprofanowano figurę Matki Bożej Rywałdzkiej

Nieznani dotąd sprawcy sprofanowali cudowną Figurę Matki Bożej Rywałdzkiej. Do zdarzenia doszło w nocy z 6 na 7 września. Sprawcy włamali się do kościoła, po czym strącili na ziemię cudowną figurę. Skradli przy tym wota i dokonali innych zniszczeń, które miały zatrzeć po nich ślady.


Na szczęście słynąca licznymi łaskami figura Matki Bożej Rywałdzkiej nie doznała wielkich uszkodzeń, co w tej sytuacji należy uznać za wydarzenie nadzwyczajne – zaznacza o. Andrzej Kiejza OFMCap, minister prowincjalny Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Ocalały też korony papieskie, jakie na głowę Matki Bożej i Dzieciątka włożył 3 września 1972 roku sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński – dodaje.

Jak czytamy w liście o. Andrzeja Kiejzy OFMCap: „Włamanie do kościoła i kradzież wotów oraz dokonane zniszczenia należy uznać nie tylko za akt wandalizmu, ale za prawdziwy akt profanacji”.

„Jako stróże tego sanktuarium, związanego także z osobą Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego w jego męczeńskiej stacji internowania, zaistniałe zdarzenie przyjmujemy z głębokim bólem i w poczuciu doznanej krzywdy” – czytamy w dokumencie.

Minister prowincjalny zaapelował do wszystkich swoich braci, aby zatroszczyli się, by wspólnoty, w których posługują, dokonały aktu wynagrodzenia za profanację.

- W najbliższy piątek, 11 września 2015 r., we wszystkich naszych domach proszę zachować post ścisły, według przyjętego u nas zwyczaju. A wieczorem tego dnia, w godzinach od 20:00 do 21: 00, niech się zgromadzą wszyscy na adoracji Najświętszego Sakramentu, na zakończenie której należy odmówić Litanię Loretańską i odśpiewać Suplikacje. W najbliższą niedzielę, to jest 13 września 2015 r., proszę, aby we wszystkich kościołach nam powierzonych, podczas każdej Mszy świętej poinformować wiernych o tym bolesnym fakcie i w duchu wynagrodzenia odśpiewać Suplikacje – podkreślił o. Andrzej Kiejza OFMCap.

W dniach 11-13 września w Sanktuarium Matki Bożej w Rywałdzie odbędą się uroczystości odpustowe. W niedzielę uroczystej sumie przewodniczył będzie ks. bp Józef Szamocki.


za:www.radiomaryja.pl/informacje/sprofanowano-figure-matki-bozej-rywaldzkiej/