Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wydarzenia

IV Pielgrzymka Dziennikarzy na Jasną Górę za nami. Kolejna za rok.


Abp Wacław Depo do dziennikarzy: trzeba zauważyć pewne zamęty i wirusy przeciwne Bogu i naszej współpracy z Bogiem.
Żyjemy w świecie pełnym niepokoju, w którym wystarczająca wydaje się być troska o teraźniejszość. A w niej jawi się pokusa zapominania o Bogu i osobistej odpowiedzialności za swoje wybory i życie”. – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu Konferencji Episkopatu Polski, który 3 października przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W homilii abp Depo przypominając słowa proroka Barucha „zapomnieliście o Bogu i zostaliście oddani w ręce pogan” pytał czy te słowa nas nie zdumiewają teraz i tutaj?
Arcybiskup wskazał na dwie zasadnicze postawy życiowe: mądrość tego świata i mądrość Bożą. – Jedną z postaw jest mądrość tego świata, w którym sam dar życia, jego sposób postępowania i widzenia rzeczy poza Bogiem zdają się być kryterium sukcesu i wszelkiej władzy – mówił arcybiskup i dodał, że „mądrość Boża, która jest zakryta przed mądrymi i roztropnymi a objawiona ludziom pokornym i czystego serca”.

„Aby poznać i pojąć rzeczy duchowe, trzeba być ludźmi duchowymi. Pozostając tylko cieleśni nieuchronnie popadamy w pychę i głupotę, która wcześniej czy później prowadzi do zguby”. – kontynuował abp Depo.

Przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu KEP przypomniał, że „Bóg będąc naszym Ojcem pragnie nas twórczych, aktywnych, pomysłowych, aby przekształcać ten świat i wspomagać ludzi w ich życiu i rozwoju”. – Jednak na tej naszej drodze trzeba zauważyć pewne zamęty i wirusy przeciwne Bogu i naszej współpracy z Bogiem. – przestrzegał abp Depo.
Abp Depo wskazał, że pierwszym z owych zamętów i wirusów jest „negacja istnienia prawdy obiektywnej, a cóż dopiero powiedzieć prawdy nadprzyrodzonej i zanegowanie prawa naturalnego”. – Konsekwencją tego jest nie tylko zapomnienie o Bogu i więzi człowieka ze Stwórcą, ale zrównanie dobra i zła, grzechu i cnoty. – podkreślił abp Depo.

„Drugi wirus i zamęt umysłowy to instytucjonalizacja dewiacji moralnych objawiająca się w przemianie prywatnej i subiektywnej niegodziwości w publiczną cnotę. Trzeci zamęt to wprowadzenie zakamuflowanego totalitaryzmu pojęciowego i prawna karalność dobra, w tym także publiczne przyznanie się do wiary i odwołanie do łączności z Kościołem też jeszcze nie karalne”. – kontynuował abp Depo

Przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu KEP zauważył, ze „współczesna demokracja hołdując antydekalogowi, antyewangelii i negując tradycję wiary i kultury chrześcijańskiej robi chrześcijaństwu rachunek sumienia z braku otwartości na imigrantów światowych, nie wspominając ani słowem o trosce o najbliższych, o bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci, o dzieci nienarodzone, które mają ludzkie prawo do życia”.

„Abyśmy byli współpracownikami prawdy i integralnej godności człowieka od momentu poczęcia aż po naturalną śmierć” – zakończył abp Depo.

Tekst: ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Za: http://www.ksd.media.pl/publikacje/2617-abp-waclaw-depo-do-dziennikarzy-trzeba-zauwazyc-pewne-zamety-i-wirusy-przeciwne-bogu-i-naszej-wspol

***

Pani Redaktor Maria Jedlińska-Adamus laureatką nagrody za rok 2015 KSD


3 października 2015 r. podczas czwartej pielgrzymki dziennikarzy na Jasną Górę Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy uhonorowało doroczną nagrodą Złotej Stalówki Panią Marię Jedlińską-Adamus, redaktora naczelnego i wydawcę ogólnopolskiego tygodnika polityczno-społeczno-historycznego „Nasza Polska”, za „NIEZŁOMNĄ DZIENNIKARSKĄ WIERNOŚĆ BOGU I OJCZYŹNIE”.

„Nasza Polska” to dzieło życia Pani Redaktor. W tym roku przypada 20 rocznica wydania pierwszego numeru. Dzieło wymagające tytanicznej pracy i poświęcenia, rsz dscn0010 rsz dscn0086 a zarazem naznaczone cierpieniem. Tygodnik publikujący bolesną prawdę o naszej rzeczywistości jest bezustannie atakowany przez siły wrogie Polsce chcące tę prawdę ukryć. Redakcja doświadczyła nie tylko wyniszczających procesów sądowych, ale także kilku włamań do siedziby redakcji.

Odbierając nagrodę Pani Redaktor powiedziała, że całe jej życie było w ogóle bardzo smutne. W czasach stalinowskich, gdy miała trzynaście lat, aresztowano jej rodziców,skazani zostali na karę śmierci! A Marię kilka miesięcy ubecy przetrzymywali w domu, była z nimi sama, jako „przynęta” dla ukrywających się bliskich.  Później nastał czas ubeckich prześladowań i tęsknoty pod murami więzienia. W ubiegłym roku ukazała się jej książka poświęcona tamtemu okresowi „Bohaterowie i kaci. Moje wspomnienia”. Podsumowując dwadzieścia lat pracy wydawniczej i redakcyjnej w rzekomo wolnej Polsce Pani Redaktor stwierdziła krótko: nic się nie zmieniło. Zmagając się całe życie z totalitarnym reżimem i nie ulegając mu Pani Maria Jedlińska-Adamus w pełni zasłużyła na miano dziennikarza niezłomnego.

Nagrodę wręczyli wiceprezesi Zarządu Głównego KSD ks. Roman Piwowarczyk, Anna T. Pietraszek i Marek Gizmajer. Uroczystość odbyła się w auli pięknego i zasłużonego Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie podczas spotkania ks. abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego i Przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, z Katolickim Stowarzyszeniem Dziennikarzy i Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich. Ksiądz arcybiskup w swoim wystąpieniu podkreślił ogromne znaczenie nie tylko zawodu dziennikarza, ale także Polski z jej bogatą kulturą i wiarą we współczesnym świecie, udzielił Pani Adamus osobistego błogosławieństwa.

Po uroczystości dziennikarze obejrzeli niezwykłe zbiory numizmatów, pamiątek i wyjątkowych relikwii Jana Pawła II, o których barwnie opowiadał sam twórca muzeum pan Krzysztof Witkowski, a o godz. 14-tej uczestniczyli we Mszy Św. odprawionej w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze pod przewodnictwem ks. abp. Wacława Depo.

Marek Gizmajer, v-prezes ZG KSD

za:http://www.ksd.media.pl/publikacje/2619-pani-redaktor-maria-jedlinska-adamus-laureatka-nagrody-za-rok-2015-katolickiego-stowarzyszenia-dzie

***

IV Pielgrzymka Dziennikarzy na Jasną Górę za nami. Kolejna za rok.

Kiedy Duch, który wieje kędy chce, przyniósł nam do Łodzi zobowiązanie do wpisania do kalendarza pielgrzymek na Jasna Górę również stałej peregrynacji dziennikarzy, nie mogliśmy tego nie zrealizować.

Pierwsza raz przybyliśmy w 2012 roku. Gościnni Ojcowie Paulini udostępnili nam w obrębie klasztoru salę Różańcową a to spotkanie tak zrelacjonowała Niedziela:

„Po pielgrzymce jedna z  jej uczestniczek napisała na swoim blogu: „Wróciliśmy zmienieni. Myślę, że lepsi”. A Krzysztof Nagrodzki, jeden z głównych organizatorów pielgrzymki, na stronie www.katolickie.media.pl zanotował: „Przybyli ludzie, którzy nie wstydzą się wiary i wiedzy, iż nie tylko z tego świata jesteśmy. Przybyli, aby mieć szansę – tu właśnie – w tym niezwykłym miejscu, w którym Matka Boga i ludzi, nikomu nie odmawia przygarnięcia, na odkurzenie pamięci i serc z pyłów codzienności”. Wyraził opinię, że pierwsze spotkanie jasnogórskie jest jak „rozmowy niedokończone”. A ich dalszy ciąg nastąpi przy warsztacie dziennikarskim, „w codziennej wędrówce przez zaułki pospolitości”. Pielgrzymki dziennikarzy na Jasną Górę mają się odbywać co roku w drugą sobotę października. I wtedy będzie kolejna okazja, aby kontynuować te „niedokończone rozmowy”.
Proszę wybaczyć ten cytat z moim nazwiskiem, ale podtrzymuję tą nadzieję.

*
W następnych latach trud organizacji przejęły już Zarządy Główne - Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a kolejne spotkania przynosiły różne doświadczenia organizacyjne, które – miejmy nadzieję – doprowadzą do ustalenia z Ojcami Paulinami stałej daty i wpisania jej do jasnogórskiego kalendarza, oraz zapisania do realizacji „żelaznego” jądra programu, w którym jest miejsce – najlepiej w obrębie Jasnej Góry - na sprawną dysputę dziennikarzy, publicystów, oldboy pióra i kamery o „skutecznym rad sposobie” w obronie naszej łacińskiej cywilizacji.

*
W tym roku zostaliśmy przyjęci w gościnnych podwojach Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II przy ul. Jagiellońska 67/71 (Oczywiście w Częstochowie). Muzeum powstało dzięki wielkiej pasji i niespożytej energii Prezesa firmy President Electronics Poland – Krzysztofa Witkowskiego, wspieranego w swoim działaniu przez współwłaścicieli firmy Groupe President Electronics z Francji. (http://www.jp2muzeum.pl/strona-glowna)

Tam właśnie mogliśmy wysłuchać krótkiego, ale jakże treściwego przesłania Metropolity Częstochowskiego - przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, a po krótkiej (może zbyt krótkiej) dyskusji zapoznać się ze zbiorami tego niezwykłego muzeum. Oczywiście gościnni Gospodarze zadbali o słodki poczęstunek, abyśmy nie opadli z sił przed kluczowym punktem programu – modlitwą podczas Mszy św. przed obrazem Matki Boskiej w Jej Jasnogórskiej kaplicy. Jak zwykle zapełnionej po brzegi.

I tu słowa abp Wacława Depo skierowane również do dziennikarzy, miały swój - dodający siły i zobowiązujący nas do czynu na codziennych szlakach - wydźwięk.

Krzysztof Nagrodzki
OŁ KSD

Copyright © 2017. All Rights Reserved.