Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wydarzenia

Niemcy -Niedziela nie na zakupy

Kościoły katolicki i ewangelicki wygrały w Niemczech walkę o przywrócenie niedzieli charakteru dnia świątecznego. Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe nakazał wczoraj władzom Berlina ograniczenie handlu w niedzielę. Handel przez cztery kolejne niedziele Adwentu jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Wyrok Trybunału dotyczył skargi Kościołów katolickiego oraz ewangelickiego, które zakwestionowały obowiązującą od 2006 r. w landzie Berlin ustawę regulującą godziny pracy sklepów. W skardze zaznaczono, że zmiana przepisów w niemieckiej stolicy, która umożliwiała handel w dziesięć niedziel w ciągu roku, jest niezgodna z ustawą zasadniczą, która stanowi: "Konstytucja zapewnia wszystkim obywatelom prawo do duchowej odnowy w wolne niedziele i święta urzędowe". Chrześcijanie domagali się przywrócenia całkowitego zakazu handlu w dni wolne i święta.
Ogłaszając wyrok, przewodniczący Trybunału Hans-Juergen Papier powołał się na przejęty do niemieckiej ustawy zasadniczej art. 139 Konstytucji Republiki Weimarskiej z 1919 r., który mówi, że "niedziela i uznane przez państwo święta są ustawowo chronione jako dni wolne od pracy i dni duchowego uniesienia".
Skarżący są zadowoleni z wyroku.
- To jest dla nas bardzo dobry dzień, który broni świętej niedzieli przed niepohamowaną konsumpcją - oświadczyli wspólnie przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów ks. bp Robert Zollitsch oraz biskup Margot Kaessmann z Ewangelickiego Kościoła Niemiec.
Berlin będzie musiał teraz ograniczyć otwieranie w święta sklepów, tak jak jest w pozostałych landach. Większość z nich zezwala na handel w cztery lub trzy (Badenia-Wirtembergia) niedziele w roku.
W 2004 r. TK w podobnej sprawie orzekł, że niedziela i święta muszą pozostać dniami wolnymi od pracy. Przewodniczący składu sędziowskiego stwierdził wtedy, że "zasada niedzielnego spokoju i odpoczynku jest nienaruszalna".

Waldemar Maszewski

za: NDz z 2.12.09 Dział: Świat

Copyright © 2017. All Rights Reserved.