Wydarzenia

Niemcy -Niedziela nie na zakupy

Kościoły katolicki i ewangelicki wygrały w Niemczech walkę o przywrócenie niedzieli charakteru dnia świątecznego. Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe nakazał wczoraj władzom Berlina ograniczenie handlu w niedzielę. Handel przez cztery kolejne niedziele Adwentu jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Wyrok Trybunału dotyczył skargi Kościołów katolickiego oraz ewangelickiego, które zakwestionowały obowiązującą od 2006 r. w landzie Berlin ustawę regulującą godziny pracy sklepów. W skardze zaznaczono, że zmiana przepisów w niemieckiej stolicy, która umożliwiała handel w dziesięć niedziel w ciągu roku, jest niezgodna z ustawą zasadniczą, która stanowi: "Konstytucja zapewnia wszystkim obywatelom prawo do duchowej odnowy w wolne niedziele i święta urzędowe". Chrześcijanie domagali się przywrócenia całkowitego zakazu handlu w dni wolne i święta.
Ogłaszając wyrok, przewodniczący Trybunału Hans-Juergen Papier powołał się na przejęty do niemieckiej ustawy zasadniczej art. 139 Konstytucji Republiki Weimarskiej z 1919 r., który mówi, że "niedziela i uznane przez państwo święta są ustawowo chronione jako dni wolne od pracy i dni duchowego uniesienia".
Skarżący są zadowoleni z wyroku.
- To jest dla nas bardzo dobry dzień, który broni świętej niedzieli przed niepohamowaną konsumpcją - oświadczyli wspólnie przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów ks. bp Robert Zollitsch oraz biskup Margot Kaessmann z Ewangelickiego Kościoła Niemiec.
Berlin będzie musiał teraz ograniczyć otwieranie w święta sklepów, tak jak jest w pozostałych landach. Większość z nich zezwala na handel w cztery lub trzy (Badenia-Wirtembergia) niedziele w roku.
W 2004 r. TK w podobnej sprawie orzekł, że niedziela i święta muszą pozostać dniami wolnymi od pracy. Przewodniczący składu sędziowskiego stwierdził wtedy, że "zasada niedzielnego spokoju i odpoczynku jest nienaruszalna".

Waldemar Maszewski

za: NDz z 2.12.09 Dział: Świat