Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Minister Radziwiłł podważa aborcyjną przesłankę eugeniczną. „Nie jest w pełni zgodna z prawem”

Obowiązujące obecnie przepisy dotyczące dopuszczalności przerywania ciąży z uwagi na tzw. przesłankę eugeniczną budzą spore wątpliwości. W ocenie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła aborcja dziecka z zespołem Downa „nie jest w pełni zgodna z prawem”.
W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił o tym jak rząd PiS chce wesprzeć kobiety w tzw. trudnej ciąży. Takie działanie, świadomość pomocy w wychowaniu dziecka niepełnosprawnego, miałoby ułatwić decyzję o tym, by dać temu życiu szansę i nie sięgać po najgorsze rozwiązanie jakim jest aborcja. Jak zauważył minister, tu rząd musi działać kompleksowo, należy „opracować model wsparcia psychologicznego, rehabilitacyjnego i pedagogicznego”.


– Kluczem jest odpowiednia opieka na jak najwyższym poziomie. Poprawa jakości opieki nad dzieckiem np. z zespołem Downa i jego rodziną, zarówno w zakresie zdrowia, jak i edukacji, wymaga zorganizowania szkoleń personelu medycznego i nauczycieli – dodał.


Minister przy tym zauważył, że aborcja dzieci z zespołem Downa „nie jest w pełni zgodna z prawem”. – Moim zdaniem już teraz przerywanie ciąży w takim przypadku nie spełnia kryteriów ustawowych, choć zastrzegam, że wypowiadam się jako obywatel, a nie minister. Niemniej z danych wynika, że wiele legalnych przerwań ciąży wynika właśnie z tej choroby - powiedział Radziwiłł.


Jak ocenił, „przepisy dotyczące przesłanek eugenicznych są bardzo niejasne”. – Ich interpretacja zależy w dużej mierze od lekarzy. Pamiętajmy, że ludzie z zespołem Downa żyją wśród nas i umieją się realizować i cieszyć życiem – zaznaczył minister zdrowia. Jak wskazał, doprecyzowanie przepisów leży w kompetencji Sejmu.


Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem przerywanie ciąży jest dozwolone m.in. w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

za:www.pch24.pl/minister-radziwill-podwaza-aborcyjna-przeslanke-eugeniczna--nie-jest-w-pelni-zgodna-z-prawem,46786,i.html#ixzz4NWsVzdkM

Copyright © 2017. All Rights Reserved.