Łódzka premiera filmu o Niezłomnym Biskupie Antonim Baraniaku


W łódzkim kinie Helios w Sukcesji, w czwartkowy wieczór 17 listopada odbyła się łódzka premiera filmu Jolanty Hajdasz  „Żołnierz Niezłomny Kościoła”.

– „Ten film, odsłania pewien bardzo ważny moment naszej historii, historii Polski, historii Kościoła w Polsce, ale także tej części Europy i świata. – mówił po projekcji filmu, Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita łódzki. Dzieje tego niepozornego, gdy chodzi o posturę fizyczną człowieka, zadecydowały nie tylko o tym, że możemy się szczycić Prymasem Tysiąclecia, ale także Janem Pawłem II oraz tymi przemianami, jakie zaistniały począwszy od solidarności w 1980 roku, a potem przemianą w tej części Europy dziewięć lat później. Dzieje tej części świata i tej części Europy potoczyłyby się inaczej, gdyby bp Antoni Braniak załamał się podczas śledztwa, gdyby doszło do publicznego procesu przeciw kard. Wyszyńskiemu i obniżeniu autorytetu Kościoła katolickiego w Polsce. Tak się Bogu dzięki, nie stało !  Ten film jest świadectwem tego, że Kościół żyje świadkami, świadkami męczennikami.” – podkreślił łódzki Pasterz.

Film opowiada o tragicznych losach i bohaterstwie Księdza Arcybiskupa Antoniego Baraniaka (1904-1977), sekretarza dwóch Prymasów Polski: Kardynała Augusta Hlonda i Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który we wrześniu 1953 roku został aresztowany i wtrącony na trzy lata do Aresztu Śledczego na warszawskim Mokotowie, gdzie był torturowany i szykanowany przez oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa. Rok po odzyskaniu wolności został mianowany przez Piusa XII metropolitą poznańskim. Pomimo wyraźnego sprzeciwu komunistycznej władzy, w 1966 roku Arcybiskup Antoni Baraniak zorganizował w Poznaniu uroczystości milenijne Chrztu Polski. Święty Jan Paweł II, doceniając heroiczną postawę Arcybiskupa Baraniaka i wagę świadectwa Jego męczeństwa dla przyszłości Kościoła i naszej Ojczyzny, wypowiedział w 1977 roku znamienne słowa: Kościół w Polsce nigdy nie zapomni tego, co Ksiądz Arcybiskup uczynił dla tego Kościoła w najtrudniejszym momencie jego dziejów.

– „Dzisiejsza łódzka premiera, to pierwszą projekcją, która odbyła się na dużym ekranie w Multipleksie – podkreśliła Jolanta Hajdasz, reżyser filmu, obecna podczas premiery. Zależało mi na tym, by w tym filmie pokazać postać człowieka wyjątkowego i zasłużonego, nie tylko dla Kościoła, ale także dla Polski. Ten film jest głośnym wołaniem o sprawiedliwość względem bpa Baraniaka, o prawdę co do jego prześladowań i cierpień, które zgotowała mu ówczesna władza.” – dodała reżyser.

Pełnometrażowy dokument Żołnierz Niezłomny Kościoła, stanowiący kontynuację filmu Zapomniane męczeństwo, to zapis rozmów z ostatnimi żyjącymi świadkami życia Arcybiskupa Baraniaka, którzy z różnych źródeł poznali gehennę Jego więziennych przeżyć. Projekcja filmu w Roku Jubileuszu 1050. lecia Chrztu Polski jest wyraźnym wołaniem o ocalenie i przywrócenie pamięci o Tym Niezłomnym Żołnierzu Kościoła, który w czasach totalitaryzmów XX wieku swoim heroizmem stawił opór wobec zła i wobec swoich oprawców, stając się równocześnie czytelnym znakiem Bożego przebaczenia i pojednania. Jest to szczególnie ważne zadanie w obliczu faktu, iż w czerwcu 2011 roku Instytut  Pamięci Narodowej – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie znęcania się fizycznego i moralnego nad Arcybiskupem Antonim Baraniakiem w latach 1953-1955 przez funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa publicznego.

za:archidiecezja.lodz.pl/2016/11/lodzka-premiera-filmu-o-niezlomnym-biskupie-antonim-baraniaku/