Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polska lekarka walcząca w Norwegii o klauzulę sumienia przegrała proces w I instancjiPolska lekarz rodzinna pracująca w Norwegii, którą zwolniono za odmowę zakładania wkładek poronnych, wytoczyła proces w obronie klauzuli sumienia. Jednak sąd I instancji odrzucił pozew dr Katarzyny Jachimowicz. Orzeczenie zostało wydane dziś przez sąd w mieście Notodden w regionie Telemark - podaje gosc.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polska lekarka będzie walczyć przed norweskim sądem o wolność sumienia

Dr Katarzyna Jachimowicz, polska lekarka z 23-letnim stażem, po czterech latach pracy w przychodni rodzinnej w gminie Sauherad została zwolniona, ponieważ nie godziła się na  zakładanie pacjentkom domacicznych wkładek wczesnoporonnych i kierowanie ich na aborcję. Pracodawca od początku wiedział o poglądach lekarki i przystał na jej warunki. Jednak po kilku latach Norwegia zmieniła przepisy, zakazując lekarzom stosowania klauzuli sumienia. Jachimowicz tym straciła pracę.

Polska lekarka postanowiła stanąć do walki w sądzie o wolność sumienia dla norweskich lekarzy rodzinnych. Kwestia odmowy kierowania na aborcję pozostała poza rozpoznaniem sądu jako bezsporna.

Sąd I instancji odrzucił pozew dr Jachimowicz. Polka w rozmowie z gosc.pl zdradziła, że głównym motywem orzeczenia było uznanie, iż powołanie się przez nią na klauzulę sumienia oznaczało dyskryminację kobiet.

Jachimowicz przyznała też, że rozważa zaskarżenie wyroku. Wcześniej adwokat polskiej lekarki zapowiadał, że w przypadku przegranej przed norweskimi sądami, przeniosą batalię prawną do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

ak/gosc.pl

autor: wSumie.pl

za:http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/326851-polska-lekarka-walczaca-w-norwegii-o-klauzule-sumienia-przegrala-proces-w-i-instancji

Copyright © 2017. All Rights Reserved.