Chrześcijanie prześladowani także w Polsce

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wydała kolejny Raport o przestępstwach z nienawiści. Po raz pierwszy w Raporcie za rok 2016, w części dotyczącej Polski, wskazano chrześcijan jako odrębną grupę ofiar przestępstw z nienawiści

i uwzględniono 19 takich przypadków, z których aż 17 przekazał OBWE Instytut Ordo Iuris. Z danych publikowanych co roku przez OBWE wynika, że fala przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan narasta w całej Europie. Raport wymienia 509 przestępstw na tle nienawiści raportowanych przez organizacje pozarządowe wobec chrześcijan w 2016 r., co stanowi ok. 8-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Warto wspomnieć, że liczba przestępstw wobec muzułmanów w Europie zmalała natomiast w 2016 r. do 371 wobec 677 w 2015 r. Po raz kolejny już w Raporcie uwzględniono zgłoszenia dotyczące Polski. Niestety wzrost aktów nienawiści wobec chrześcijan widoczny jest również w naszym kraju.

Należy wspomnieć, że po raz pierwszy w części Raportu dotyczącej Polski wskazano chrześcijan jako odrębną grupę ofiar przestępstw z nienawiści. W Raporcie odnotowano 19 incydentów na terenie Polski w 2016 r., a jeszcze w 2012 r., w szerszej zbiorczej kategorii wszystkich przestępstw motywowanych nienawiścią wobec „chrześcijan i innych grup religijnych”, odnotowano tylko 2 czyny zabronione.

Wśród zgłoszeń Ordo Iuris uwzględnionych w Raporcie OBWE są m.in. profanacja oraz kradzież tabernakulum z konsekrowanymi hostiami oraz namalowanie symboli satanistycznych w kościele w Lipianach czy profanacja cmentarza w Ełku, gdzie w ciągu jednej nocy zniszczono ponad 100 nagrobków. Zgromadzone w Raporcie OBWE dane z 2016 r. zawierają informacje z 44 państw członkowskich, w tym oficjalne policyjne statystyki dotyczące przestępstw z nienawiści dla 17 krajów oraz szczegółowy przegląd tego, w jaki sposób państwa te przetwarzają i rejestrują zgłaszane przypadki tego typu przestępstw. Raport uzupełniają sprawozdania o przestępstwach motywowanych nienawiścią z 48 państw, zgłoszonych przez 125 organizacji pozarządowych, Radę Praw Człowieka ONZ oraz jednostki terenowe OBWE.

Instytut Ordo Iuris był jedną z organizacji, która zgłaszała incydenty motywowane nienawiścią wobec chrześcijan w Polsce

za:www.naszdziennik.pl