Prof. Andrzej Nowak: Jak odbudować politykę historyczną

Jak kształtować polską politykę historyczną? Według prof. Andrzeja Nowaka przed nami jeszcze szalenie długa droga. To całe dziesięciolecia pracy, bo zaniedbania sięgają w gruncie rzeczy początków wieku XVIII. Wzorami w prowadzeniu polityki historycznej powinny stać się dla nas Niemcy i Czechy.

Krakowski historyk przypomniał, że w początkach XVIII wieku Rosja i Prusy finansowały antypolską kampanię propagandową, wynajmując filozofów z Francji, Anglii czy Niemiec, by ci Polskę oczerniali i odmawiali jej prawa bytu w Europie.

Choć Polska odzyskała niepodległość w roku 1918, to przecież dwa zaledwie dziesięciolecia nie wystarczyły i nie mogły wystarczyć na odbudowę polityki historycznej. Wreszcie po roku 1945 Polacy znowu nie byli wolni i nie mogli dbać o swoje dobre imię.

Andrzej Nowak wskazał, że szukając inspiracji w kształtowaniu polskiej polityki historycznej warto zwrócić uwagę na Niemców, którzy tę politykę prowadzą po prostu doskonale. To między innymi hojne stypendia dla uczonych i młodzieży. Przypomniał, że Niemcom udało się na przykład rozmyć odpowiedzialność za II wojnę światową, forsując określanie jej sprawców mianem ,,nazistów'' a nie po prostu Niemców.

Uczony mówił także o Czechach, którzy prócz wielu sprytnych posunięć stawiają też na przykład na tworzenie dobrych filmów o wydarzeniach historycznych - co zresztą robią również Niemcy. Profesor zaapelował zarazem o cierpliwość. ,,Musimy dziesięciolciami odrabiać te zaległości'' - podkreślił.

/.../
za: http://www.fronda.pl