Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

W środę w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotka się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Tematem rozmowy będzie kwestia referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji.

Proszony w radiowej "Jedynce" o komentarz w tej sprawie Johann przypomniał, że spotkania regionalne, które odbywały się do tej pory dotyczyły poszczególnych aspektów konstytucyjnych - "elementów, które w konstytucji być powinny, jak ma wyglądać ustrój RP, relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą, a ustawodawczą".

"Wiemy, że na tym tle dochodziło do pewnych sporów. Mamy sytuację, że władze te przenikają się wzajemnie. Władza ustawodawcza wkracza w kompetencje władzy sądowniczej i odwrotnie" - mówił przedstawiciel prezydenta w KRS.

Jego zdaniem, konstytucja "wymaga korekty, czy całkowitej zmiany". "Przez dziewięć lat na tej konstytucji pracowałem będąc sędzią w Trybunale Konstytucyjnym i pracowało nam się bardzo dobrze. Chodzi nie tyle o to, żeby rozumieć sam przepis, co +ducha konstytucji+" - podkreślił Johann.

Pytany o to czy prezydent może - jego zdaniem - wycofać się z pomysłu ws. organizacji referendum Johann powiedział: "nie sądzę". "Odbyły się regionalne spotkania; miały one charakter pewnych konsultacji. Powinno być to raczej spotkanie konsultacyjne, a dopiero potem na podstawie udzielonych odpowiedzi można budować poszczególne elementy, filary konstytucji. Trzeba konstytucję zbudować, a przede wszystkim jasno określić relacje pomiędzy poszczególnymi władzami" - zaznaczył Johann.

Karczewski w miniony piątek spotkał się z wiceszefem Kancelarii Prezydenta RP, pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum konsultacyjnego Pawłem Muchą, by omówić kwestię przygotowań do tego referendum. Poinformował wówczas, że jego rozmowa z Muchą miała charakter techniczny, a nie polityczny. "Polityczna decyzja i polityczne rozmowy będą w środę" - oświadczył.

"Decyzję będzie podejmował prezydent wspólnie z Senatem. Myślę, że to referendum się odbędzie" - powiedział z kolei PAP Paweł Mucha. "Niewątpliwie pan prezydent będzie wyrażał swój pogląd w rozmowie z marszałkiem Karczewskim. Nie ma ze strony Kancelarii Prezydenta woli wycofywania się z inicjatywy referendalnej. Nie ma też takiego oczekiwania ze strony Polaków" - zaznaczył Mucha.

3 maja ub.r. prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada. W maju ub. roku również prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że w konstytucji konieczne są zmiany. Prezes PiS wypowiadał się jednak krytycznie o pomyśle przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w Święto Niepodległości.(PAP)

autor: Marek Sławiński

Czytaj oryginalny artykuł na: http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/johann-konstytucja-rp-wymaga-korekty-lub-calkowitej-zmiany-,23080360120#ixzz5Dn2z46vb

Copyright © 2017. All Rights Reserved.