Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

W środę w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotka się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Tematem rozmowy będzie kwestia referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji.

Proszony w radiowej "Jedynce" o komentarz w tej sprawie Johann przypomniał, że spotkania regionalne, które odbywały się do tej pory dotyczyły poszczególnych aspektów konstytucyjnych - "elementów, które w konstytucji być powinny, jak ma wyglądać ustrój RP, relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą, a ustawodawczą".

"Wiemy, że na tym tle dochodziło do pewnych sporów. Mamy sytuację, że władze te przenikają się wzajemnie. Władza ustawodawcza wkracza w kompetencje władzy sądowniczej i odwrotnie" - mówił przedstawiciel prezydenta w KRS.

Jego zdaniem, konstytucja "wymaga korekty, czy całkowitej zmiany". "Przez dziewięć lat na tej konstytucji pracowałem będąc sędzią w Trybunale Konstytucyjnym i pracowało nam się bardzo dobrze. Chodzi nie tyle o to, żeby rozumieć sam przepis, co +ducha konstytucji+" - podkreślił Johann.

Pytany o to czy prezydent może - jego zdaniem - wycofać się z pomysłu ws. organizacji referendum Johann powiedział: "nie sądzę". "Odbyły się regionalne spotkania; miały one charakter pewnych konsultacji. Powinno być to raczej spotkanie konsultacyjne, a dopiero potem na podstawie udzielonych odpowiedzi można budować poszczególne elementy, filary konstytucji. Trzeba konstytucję zbudować, a przede wszystkim jasno określić relacje pomiędzy poszczególnymi władzami" - zaznaczył Johann.

Karczewski w miniony piątek spotkał się z wiceszefem Kancelarii Prezydenta RP, pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum konsultacyjnego Pawłem Muchą, by omówić kwestię przygotowań do tego referendum. Poinformował wówczas, że jego rozmowa z Muchą miała charakter techniczny, a nie polityczny. "Polityczna decyzja i polityczne rozmowy będą w środę" - oświadczył.

"Decyzję będzie podejmował prezydent wspólnie z Senatem. Myślę, że to referendum się odbędzie" - powiedział z kolei PAP Paweł Mucha. "Niewątpliwie pan prezydent będzie wyrażał swój pogląd w rozmowie z marszałkiem Karczewskim. Nie ma ze strony Kancelarii Prezydenta woli wycofywania się z inicjatywy referendalnej. Nie ma też takiego oczekiwania ze strony Polaków" - zaznaczył Mucha.

3 maja ub.r. prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada. W maju ub. roku również prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że w konstytucji konieczne są zmiany. Prezes PiS wypowiadał się jednak krytycznie o pomyśle przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w Święto Niepodległości.(PAP)

autor: Marek Sławiński

Czytaj oryginalny artykuł na: http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/johann-konstytucja-rp-wymaga-korekty-lub-calkowitej-zmiany-,23080360120#ixzz5Dn2z46vb