Biskup o sytuacji w Nigerii: bierność Zachodu może umożliwić ludobójstwo chrześcijan

Nigeryjski biskup William Avenya przestrzegł przed czystkami etnicznymi w Nigerii. W dramatycznym apelu wezwał społeczność międzynarodową do działania. Podkreślił, że bierność może doprowadzić do powtórzenia się sytuacji z Rwandy – gdy doszło do ludobójstwa pod okiem biernie przyglądającej się społeczności międzynarodowej.

Biskup w rozmowie z organizacją „Pomoc Kościołowi w potrzebie” stwierdził, że chrześcijanie w Nigerii są mordowani lub zmuszani do życia na  uchodźstwie, a Zachód wciąż postrzega sprawę jako wewnętrzny problem afrykańskiego kraju – podał w piątek „Catholic Herald”. Duchowny podkreślił, że od początku 2018 roku w prowincji Benue zginęły już 492 osoby.

Z kolei 23 czerwca doszło do jednego z najkrwawszych ataków w Nigerii w ostatnich latach. Pasterze Fulani dokonali rzezi w 10 złożonych głównie z chrześcijan wspólnotach w pobliżu miasta Jos. Lokalne źródła mówiły o ponad 200 ofiarach, a policja o 86.

Jak stwierdził biskup Avenya, pasterze Fulani świadomie wybierają swoje cele. Nie dopuszczają się bowiem podobnych bestialstw na terenach zamieszkanych przez muzułmanów. Dlatego też można jego zdaniem mówić o czystkach etnicznych wymierzonych w chrześcijan.

Wcześniej głos w sprawie zabierali także inni duchowni, przestrzegając między innymi przed dążeniami do islamizacji środkowej Nigerii.

Według zajmującej się prześladowaniem chrześcijan organizacji Open Doors, w nigeryjskim Kaduna w ciągu ostatnich 16 miesięcy zginęło 725 osób. Aż 98 procent z nich stanowili wyznawcy Chrystusa.

Chrześcijanie stanowią połowę ze 180 milionów mieszkańców kraju. Co dziesiąty z nich to katolik.

„W Nigerii krwawe konflikty na tle religijnym są na porządku dziennym. Cierpią głównie Kościoły chrześcijańskie na północy kraju, gdzie w wielu miejscach islamiści narzucili prawo szariatu. Tysiące osób stało się ofiarami pogromów”. Ich sprawcy nie oszczędzają ani ludzi, ani kościołów – zauważają autorzy opracowania „Prześladowani i zapomniani – Raport dotyczący chrześcijan prześladowanych za wiarę w latach 2015-2017”.

Źródła: catholicherald.co.uk/Prześladowani i zapomniani Raport dotyczący chrześcijan prześladowanych za wiarę w latach 2015-2017; red. ks. prof. UKSW dra hab. Waldemara Cisło, ks. dr Andrzej Pasia i ks. dr Mariusza Boguszewskiego.

za:www.pch24.pl