Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Stefan Michnik zostaje w Szwecji. Sąd nie wyraził zgody na wydanie go polskim władzom

Przedawnienie zarzucanych czynów i szwedzkie obywatelstwo – to główne powody, dla których Sąd Rejonowy w Goeteborgu nie zgodził się na wydanie polskim władzom Stefana Michnika.

W pierwszych dniach grudnia do władz Szwecji trafił polski wniosek o aresztowanie stalinowskiego sędziego Stefana Michnika. IPN chciał mu postawić 30 zarzutów, w tym zarzuty dotyczące zbrodni sądowych. Stalinowski sędzia miał bowiem, opierając się na sfabrykowanych przesłankach, skazać czterech działaczy podziemia niepodległościowego.

Wedle polskiego prawa, działania Stefana Michnika z lat 1952-1953 można było zakwalifikować jako zbrodnie komunistyczne, wyczerpujące znamiona zbrodni przeciwko ludzkości, które nie ulegają przedawnieniu.

Sąd Rejonowy w Goeteborgu miał inne zdanie. Uznał, że zarzuty są przedawnione i, mając na uwadze obywatelstwo szwedzkie Michnika, odmówił wydania go Polsce.

za:www.pch24.pl


***

Z. Ziobro: Dokonamy oceny decyzji szwedzkiego sądu ws. odmowy wydania Polsce Stefana Michnika

Dokonamy oceny decyzji szwedzkiego sądu ws. odmowy wydania Polsce Stefana Michnika i wtedy się do niej, też być może procesowo, odniesiemy – powiedział we wtorek minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Sąd Rejonowy w Goeteborgu nie wyraził zgody na wydanie polskim władzom Stefana Michnika – wynika z udostępnionego we wtorek PAP protokołu. Powodem odmowy jest przedawnienie zarzucanych Michnikowi czynów oraz jego szwedzkie obywatelstwo.

Pytany o tę sprawę we wtorek wieczorem w TVP Zbigniew Ziobro ocenił, że tłumaczenie odmowy przedawnieniem jest „zdumiewające”.

    „Mamy do czynienia ze zbrodniami przeciwko ludzkości, zbrodniami zabójstw sądowych, które nigdy się nie powinny, w świetle konwencji międzynarodowych, przedawniać. Dokonamy oceny tej decyzji sądu i wtedy się do niej, też być może procesowo, odniesiemy (…). Nie ustanę z działaniami, by wpłynąć na władze szwedzkie, na szwedzki wymiar sprawiedliwości jako Prokurator Generalny, aby osoby winne zbrodni sądowych poniosły odpowiedzialność” – powiedział minister sprawiedliwości.

Szef resortu wyraził pogląd, że Szwecja jako kraj potępiający zbrodnicze wykorzystywanie wymiaru sprawiedliwości powinna rozumieć stanowisko Polski.

Z protokołu posiedzenia szwedzkiego sądu, które miało miejsce 4 lutego i odbyło się bez udziału stron postępowania, wynika, że zarzucane Stefanowi Michnikowi przestępstwa uległy przedawnieniu według szwedzkiego prawa.

Według sądu prowadząca sprawę szwedzka prokurator Lena Medelius nie przedstawiła swojej oceny zbrodni, o które podejrzany jest według polskiego sądu Stefan Michnik, ani nie przeprowadziła dochodzenia w tych sprawach. Prokurator dokonała jednak oceny, że warunki umożliwiające wydanie podejrzanego nie zostały spełnione, wskazując m.in. na przedawnienie karalności.

Jak napisano w protokole, prokurator nie wystąpiła do Stefana Michnika o zgodę na wydanie go polskim władzom, ani nie poinformowała go o wniosku o jego aresztowanie, uznając ten wniosek za bezpodstawny.

Wniosek o zgodę na wydanie Polsce Stefana Michnika wpłynął 10 stycznia do Sądu Rejonowego w Goeteborgu, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podejrzanego. Europejski Nakaz Aresztowania został wydany 26 października 2018 roku przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie.

Stefan Michnik – jak podał pion śledczy IPN – podejrzany jest o popełnienie w 1952 i 1953 roku w Warszawie trzydziestu przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne, wyczerpujących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. W ocenie prokuratury IPN w Warszawie przestępstwa te polegały m.in. na wydaniu bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, m.in. wobec kuriera 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa oraz jednego z żołnierzy ZWZ, Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Prokuratura IPN podkreśla, że zarzuty wobec Michnika w tych sprawach jeszcze nie były mu stawiane.

Stefan Michnik (ur. w 1929 r.) mieszka obecnie w Szwecji. W związku z tym, że co najmniej od 2008 roku unika on kontaktów zarówno z przedstawicielami polskiego wymiaru sprawiedliwości, jak też z właściwą polską placówką dyplomatyczną i nie odbiera również korespondencji kierowanej do niego w śledztwie, 14 sierpnia 2018 roku Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu Michnika na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Następnie 24 sierpnia prokurator IPN zarządził poszukiwanie podejrzanego listem gończym, a 16 września wystąpiono z wnioskiem do Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.