Tomasz Rożek-Władamy Ziemią…

Z najnowszego raportu ONZ wynika, że ponad 10 proc. wszystkich gatunków żywych – na skutek działalności człowieka – jest na skraju wymarcia.
Raport powstał w IPBES. To agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu.

Jego merytoryczna część została oparta na badaniach prawie 150 naukowców z 50 krajów. Trwały one wiele lat. I choć nikogo nie powinny dziwić kolejne doniesienia mówiące o tym, że nie szanujemy przyrody, że zanieczyszczamy środowisko, to zebranie wszystkiego w jeden dokument może być szokiem. Nawet specjaliści, którzy prezentowali raport publicznie, mówili, że nie mieli świadomości tego, jak ogromny jest wpływ naszej cywilizacji na ziemskie środowisko.

Znikające gatunki

Z raportu IPBES wynika, że trwale przekształciliśmy trzy czwarte środowiska lądowego i dwie trzecie środowiska morskiego. Trwale – to znaczy tak, że wyparliśmy stamtąd wszystko, co przeszkadzało w prowadzeniu ludzkiej działalności. Wycięliśmy lasy, osuszyliśmy bagna, zrujnowaliśmy morskie dno. Odbudowa zniszczonych ekosystemów może potrwać dłużej niż pokolenie. Większość tych zmian miała miejsce w ciągu ostatnich 100 lat.


wiecej: https://www.gosc.pl
http://www.naukatolubie.pl/