Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Opłata audiowizualna zamiast abonamentu?

Nie są nowością prace nad zastąpieniem opłaty abonamentowej opłatą audiowizualną w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trwają bowiem one od bardzo dawna.

Minister Bogdan Zdrojewski obiecywał wprowadzenie nowej formy opłacania polskich mediów już kilka lat temu. A dokładnie w 2007 roku, kiedy premier Donald Tusk nawoływał do niepłacenia abonamentu. Obecny szef Rady Ministrów abonament nazwywał go haraczem. Tusk mówił o tym, że abonament trzeba zastąpić jakąś nową formą finansowania publicznego radia i telewizji. Od tamtego czasu Platforma Obywatelska nie zrobiła nic w tym kierunku.

Obecny system płatności jest niewątpliwie niesprawiedliwy. Tylko 9 proc. gospodarstw domowych płaci abonament i to właśnie one ponoszą całkowity ciężar emisji polskiego radia i telewizji.

Niestety, nadal nie ma żadnego projektu zmian w tym zakresie, nad którym mógłby dyskutować Sejm, gdyż rząd nie przedstawił żadnej propozycji.

Wprowadzenie obowiązkowej opłaty audiowizualnej oczywiście pomogłoby w ulepszeniu i usprawnieniu funkcjonowania polskiego radia i telewizji. Miałoby to jednak praktyczne zastosowanie tylko pod kilkoma warunkami. Wprowadzona opłata powinna być co najmniej o połowę niższa od obecnej i powinna obejmować wszystkie dotychczasowe ulgi. Należałoby także zaproponować godziwe rozwiązanie, aby nie obciążać zbytnio tych, którzy z jakichś względów np. nie zgłosili faktu posiadania prawa do ulgi czy zwolnienia z tego tytułu, a takich przypadków jest bardzo dużo.

Niewątpliwie nowe polskie radio i telewizja absolutnie nie powinny być tubami propagandowymi rządzącej partii, tak jak to się dzieje obecnie. W mediach rządzi PO, PSL i SLD, tworząc polityczną tubę propagandową przeciwko prawicy, wartościom chrześcijańskim i konserwatywnym. Nasze radio i telewizja muszą być rzeczywiście polskimi mediami narodowymi.


Barbara Bubula

za:www.naszdziennik.pl/polska-kraj/70759,oplata-audiowizualna-zamiast-abonamentu.html

Autorka jest posłanką Prawa i Sprawiedliwości oraz członkiem sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.