Opłata audiowizualna zamiast abonamentu?

Nie są nowością prace nad zastąpieniem opłaty abonamentowej opłatą audiowizualną w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trwają bowiem one od bardzo dawna.

Minister Bogdan Zdrojewski obiecywał wprowadzenie nowej formy opłacania polskich mediów już kilka lat temu. A dokładnie w 2007 roku, kiedy premier Donald Tusk nawoływał do niepłacenia abonamentu. Obecny szef Rady Ministrów abonament nazwywał go haraczem. Tusk mówił o tym, że abonament trzeba zastąpić jakąś nową formą finansowania publicznego radia i telewizji. Od tamtego czasu Platforma Obywatelska nie zrobiła nic w tym kierunku.

Obecny system płatności jest niewątpliwie niesprawiedliwy. Tylko 9 proc. gospodarstw domowych płaci abonament i to właśnie one ponoszą całkowity ciężar emisji polskiego radia i telewizji.

Niestety, nadal nie ma żadnego projektu zmian w tym zakresie, nad którym mógłby dyskutować Sejm, gdyż rząd nie przedstawił żadnej propozycji.

Wprowadzenie obowiązkowej opłaty audiowizualnej oczywiście pomogłoby w ulepszeniu i usprawnieniu funkcjonowania polskiego radia i telewizji. Miałoby to jednak praktyczne zastosowanie tylko pod kilkoma warunkami. Wprowadzona opłata powinna być co najmniej o połowę niższa od obecnej i powinna obejmować wszystkie dotychczasowe ulgi. Należałoby także zaproponować godziwe rozwiązanie, aby nie obciążać zbytnio tych, którzy z jakichś względów np. nie zgłosili faktu posiadania prawa do ulgi czy zwolnienia z tego tytułu, a takich przypadków jest bardzo dużo.

Niewątpliwie nowe polskie radio i telewizja absolutnie nie powinny być tubami propagandowymi rządzącej partii, tak jak to się dzieje obecnie. W mediach rządzi PO, PSL i SLD, tworząc polityczną tubę propagandową przeciwko prawicy, wartościom chrześcijańskim i konserwatywnym. Nasze radio i telewizja muszą być rzeczywiście polskimi mediami narodowymi.


Barbara Bubula

za:www.naszdziennik.pl/polska-kraj/70759,oplata-audiowizualna-zamiast-abonamentu.html

Autorka jest posłanką Prawa i Sprawiedliwości oraz członkiem sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.