Reżyser Piotr Zarębski nagrodzony przez IPN

„Dziewczyny z jednej celi”, dzieło znane też jako „Więźniarki” i „Pistolet do wynajęcia…” – to tylko wybrane z kilkudziesięciu filmów reżysera, producenta i operatora Piotra Zarębskiego. 9 czerwca w Pałacu Poznańskich w Łodzi artysta otrzymał nagrodę honorową „Świadek Historii” przyznawaną przez lokalny oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Największe wrażenie robi film Zarębskiego o kobietach, opozycjonistkach, które komuniści w stanie wojennym więzili w jednej celi. Każda z bohaterek ma inną historię. Reżyser ukazuje niezwykłe losy odważnych dziewczyn, które ryzykowały wiele, aby walczyć o prawdę i wolność. Jedna z nich Ewa Kubasiewicz-Houée została skazana przez reżim Jaruzelskiego na 10 lat więzienia.

Inny przejmujący dokument Piotra Zarębskiego, który zrealizował z pomocą scenarzysty Jacka Indelaka, to film „Pistolet do wynajęcia…” Bohater filmu Zarębskiego, to Polak, patriota, Rafał Gan – Ganowicz. Człowiek walczący z komunizmem na całym świecie. Wyznania kondotiera stanowiły kanwę filmowej opowieści Piotra Zarębskiego.

– To dla mnie wielkie zobowiązanie, bo jesteśmy świadkami historii, należy robić wszystko, aby najnowsze dzieje po prostu utrwalać dla naszych dzieci – powiedział reżyser. Dodał, że szczególnie ostatnio nie jest łatwo robić filmy dokumentalne odsłaniające tajemnice historii. Szczególnie tej sprzed kilkudziesięciu lat.

Piotr Zarębski jest absolwentem wydziału operatorskiego łódzkiej szkoły filmowej. Należy między innymi do Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Wraz z Piotrem Zarębskim tytułem „Świadka Historii” łódzki oddział IPN wyróżnił też: profesora Mariana Głoska, majora Zbysława Raczkiewicza „Orła” oraz Centrum Kostiuchnówka Chorągwi Łódzkiej ZHP, a także, pośmiertnie, Halinę Mackiewicz i Zbigniewa Onufrzaka.H.Bekrycht

Czytaj także:

http://www.poloniatube.com/#!NAGRODA-IPN-DLA-PIOTRA-ZARĘBSKIEGO/cmbz/557704330cf2312d7978a222