Kard. Nycz o tym jak walczyć z Halloween

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz został poproszony o komentarz dotyczący Halloween. Powiedział: "Obchodzenie Halloween to przenoszenie na polski grunt kulturowo obcej tradycji. Nie widzę potrzeby takiego działania, zwłaszcza, że mamy swoje piękne zwyczaje związane z przełomem października i listopada". I uzał, że należy walczyć nie ze skutkami tej nowej mody, ale z jej przyczynami. Za takie uznał brak doceniania polskiej tradycji i jej promowania oraz nierozróżnianie Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek. "Trzeba wrócić do tradycyjnego i religijnego wymiaru przełomu października i listopada. Wrócić do sensu istoty Dnia Wszystkich Świętych i sensu Dnia Zadusznego, bez ich mieszania".

Kardynał powiedział również, że Polacy często traktują już popołudnie 1 listopada (kiedy przypada Dzień Wszystkich Świętych) tak jak Zaduszki i idą się modlić za swoich zmarłych na cmentarzach. "Tymczasem jest to radosne święto wszystkich zbawionych, których nigdy Kościół nie wyniesie na ołtarze. Przypomnienie tych wszystkich polskich tradycji to najlepszy sposób, by leczyć przyczyny tego, co ktoś nam próbuje zastępczo podrzucić".

Dlaczego praktykowanie satanistycznego Halloween trafia najbardziej do młodych? Dlatego - wg kardynała - że młodzi nie wiedzą jak przeżywać święta kościelne. Uznał, że jest to zadanie dla rodziców i katechetów.

Trzeba dodać, że często to właśnie osoby starsze - wychowawcy w szkołach - zaznajamiają dzieci z trupkami, wampirami, dyniami rodem z horrorów, gdyż uznają, że to fajna zabawa. Nie zdają sobie sprawy, że igrają z diabłem. Dlatego apel do rodziców: bądźcie czujni jeśli chodzi o szkołę, przedszkola. By wasze dzieci nie dostawały czegoś, co będzie miało posmak piekła.

za:www.fronda.pl/a/kard-nycz-o-tym-jak-alczyc-z-halloween,59604.html