Żołnierze Wyklęci uczczeni w Parlamencie Europejskim!

W Parlamencie Europejskim uczczono pamięć o Żołnierzach Wyklętych
W spotkaniu - zorganizowanym z inicjatywy europosłanki Anny Fotygi - wzięli udział historycy i publicyści. 1 marca w Polsce obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".


Profesor Krzysztof Szwagrzyk - który m.in. kieruje pracami ekshumacyjnymi na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie spoczywają ofiary komunistycznego reżimu - wyraził zadowolenie, że temat Żołnierzy Wyklętych powrócił w Polsce. - Z tego powodu najważniejszego, że mieliśmy przez kilkadziesiąt lat system komunistyczny, który zabijał bohaterów, a potem przez kilkadziesiąt lat zamazywał ślady po miejscach pochówku my dzisiaj robimy sprawę, która już dawno powinna być w Polsce załatwiona - powiedział historyk. Jego zdaniem, Polska odzyskuje "bohaterów prawdziwych, tych z krwi i kości" , których próbowano jej wyrwać - także z pamięci. - Jestem przekonany, że ten powrót, który już w tej chwili nastąpił będzie trwał - powiedział prof. Szwagrzyk.

Profesor Tadeusz Wolsza z Instytutu Pamięci Narodowej zauważył zaś, że konferencje, jak ta w Parlamencie Europejskim są bardzo ważne, nie tylko po to, by upamiętnić Żołnierzy Wyklętych, ale także, by mówić o nich tym, którzy jeszcze nie znają ich losów.
- Mieliśmy wśród słuchaczy gości z zagranicy, którzy może po raz pierwszy słyszeli, że coś takiego było jak druga konspiracja, która podjęła ogromną walkę z nową okupacją w sowieckim wydaniu - powiedział prof. Wolsza. Jak dodał, jest to sprawa warta przypomnienia i nagłośnienia w Europie, gdyż Polska - obok Litwy - była jedynym krajem, gdzie konspiracja rozwinęła się na tak masową skalę.

Europosłanka Anna Fotyga przyznała, że tego typu tematy pojawiają się rzadko w Parlamencie Europejskim. Jej zdaniem jednak, w miarę upływu czasu wszyscy się przyzwyczajają, że także w Brukseli mówi się o trudnych losach państw Europy Środkowo -Wschodniej.

za:www.fronda.pl/a/zolnierze-wykleci-uczczeni-w-parlamencie-europejskim,66434.html