Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Czabański: Jak będzie wyglądać duża ustawa medialna?

Pełnomocnik rządu ds. reformy mediów, wiceminister kultury Krzysztof Czabański zapowiada daleko idące poprawki w projekcie tak zwanej dużej ustawy medialnej.

Nad projektem pracuje sejmowa podkomisja kultury i środków przekazu. Uczestniczący w jej pracach Krzysztof Czabański powiedział, że planowane poprawki wychodzą naprzeciwko oczekiwaniom wielu środowisk, zgłaszanym także podczas wysłuchania publicznego.

- Niezależność dziennikarska i gwarancje w postaci kadencyjności władz mediów publicznych i w postaci jawnych konkursów na obsadę stanowisk kierowniczych - to wszystko będzie wpisane w ustawę. Myślę, że w tych partiach ten projekt ulegnie takim modyfikacjom, które zaspokoją głosy krytyczne - powiedział pełnomocnik rządu ds. reformy mediów.

Krzysztof Czabański odrzucił też zarzut upolitycznienia mediów publicznych. Zwrócił uwagę, że w żadnym kraju europejskim nie ma systemu nadzoru nad mediami publicznymi, który nie byłby oparty na decyzjach politycznych.

- Wszystkie te systemy nadzoru są konstruowane przez polityków. Inaczej być nie może, bo to jest dobro publiczne i jedynie politycy mogą wyrażać jakby opinie obywateli, bo są przez nich wybierani i weryfikowani w wyborach. Nikt jeszcze nie wymyślił innego systemu - argumentował Krzysztof Czabański.

Wiceminister kultury już wcześniej informował, że oprócz obniżenia składki audiowizualnej rozważane jest także wydłużenie kadencji szefów mediów publicznych z dwóch do trzech lat oraz wycofanie zapisu o wygaszaniu kontraktów kadry kierowniczej.

Jedna opłata audiowizualna od jednego gospodarstwa domowego - za takim zapisem opowiada się sejmowa podkomisja do spraw tak zwanej dużej ustawy medialnej. Posłowie w pierwszej kolejności zajęli się składką audiowizualną.

Przewodnicząca podkomisji Elżbieta Kruk z Prawa i Sprawiedliwości podsumowała po całym dniu prac, że głównym problemem jest takie sprecyzowanie zapisów ustawy, aby odzwierciedlała ona intencje wnioskodawców czyli, żeby była jedna opłata od jednego gospodarstwa domowego.

- Myśmy wstępnie założyli, że może najłatwiej będzie, jeśli tę opłatę określimy od jednego punktu odbioru i pozostawiliśmy tę kwestię biuru legislacyjnemu i Ministerstwu Energii do doprecyzowania. Mam nadzieję, że to wyjdzie - powiedziała Elżbieta Kruk.

Przewodnicząca podkomisji dodała, że to by rozwiązało wiele wątpliwości podnoszonych przez ludzi, obawiających się, że będą musieli płacić więcej opłat audiowizualnych, jeśli mają więcej liczników na przykład w garażu czy domku letniskowym.

Podkomisja będzie kontynuować prace jutro. Na projekt tzw. dużej ustawy medialnej składają się trzy projekty ustaw autorstwa PiS: o mediach narodowych; o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych i ustawę o składce audiowizualnej.

Na projekt tzw. dużej ustawy medialnej składają się trzy projekty ustaw autorstwa PiS: o mediach narodowych; o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych i ustawę o składce audiowizualnej.

za:www.fronda.pl/a/czabanski-jak-bedzie-wygladac-duza-ustawa-medialna,72635.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.