Czabański: Jak będzie wyglądać duża ustawa medialna?

Pełnomocnik rządu ds. reformy mediów, wiceminister kultury Krzysztof Czabański zapowiada daleko idące poprawki w projekcie tak zwanej dużej ustawy medialnej.

Nad projektem pracuje sejmowa podkomisja kultury i środków przekazu. Uczestniczący w jej pracach Krzysztof Czabański powiedział, że planowane poprawki wychodzą naprzeciwko oczekiwaniom wielu środowisk, zgłaszanym także podczas wysłuchania publicznego.

- Niezależność dziennikarska i gwarancje w postaci kadencyjności władz mediów publicznych i w postaci jawnych konkursów na obsadę stanowisk kierowniczych - to wszystko będzie wpisane w ustawę. Myślę, że w tych partiach ten projekt ulegnie takim modyfikacjom, które zaspokoją głosy krytyczne - powiedział pełnomocnik rządu ds. reformy mediów.

Krzysztof Czabański odrzucił też zarzut upolitycznienia mediów publicznych. Zwrócił uwagę, że w żadnym kraju europejskim nie ma systemu nadzoru nad mediami publicznymi, który nie byłby oparty na decyzjach politycznych.

- Wszystkie te systemy nadzoru są konstruowane przez polityków. Inaczej być nie może, bo to jest dobro publiczne i jedynie politycy mogą wyrażać jakby opinie obywateli, bo są przez nich wybierani i weryfikowani w wyborach. Nikt jeszcze nie wymyślił innego systemu - argumentował Krzysztof Czabański.

Wiceminister kultury już wcześniej informował, że oprócz obniżenia składki audiowizualnej rozważane jest także wydłużenie kadencji szefów mediów publicznych z dwóch do trzech lat oraz wycofanie zapisu o wygaszaniu kontraktów kadry kierowniczej.

Jedna opłata audiowizualna od jednego gospodarstwa domowego - za takim zapisem opowiada się sejmowa podkomisja do spraw tak zwanej dużej ustawy medialnej. Posłowie w pierwszej kolejności zajęli się składką audiowizualną.

Przewodnicząca podkomisji Elżbieta Kruk z Prawa i Sprawiedliwości podsumowała po całym dniu prac, że głównym problemem jest takie sprecyzowanie zapisów ustawy, aby odzwierciedlała ona intencje wnioskodawców czyli, żeby była jedna opłata od jednego gospodarstwa domowego.

- Myśmy wstępnie założyli, że może najłatwiej będzie, jeśli tę opłatę określimy od jednego punktu odbioru i pozostawiliśmy tę kwestię biuru legislacyjnemu i Ministerstwu Energii do doprecyzowania. Mam nadzieję, że to wyjdzie - powiedziała Elżbieta Kruk.

Przewodnicząca podkomisji dodała, że to by rozwiązało wiele wątpliwości podnoszonych przez ludzi, obawiających się, że będą musieli płacić więcej opłat audiowizualnych, jeśli mają więcej liczników na przykład w garażu czy domku letniskowym.

Podkomisja będzie kontynuować prace jutro. Na projekt tzw. dużej ustawy medialnej składają się trzy projekty ustaw autorstwa PiS: o mediach narodowych; o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych i ustawę o składce audiowizualnej.

Na projekt tzw. dużej ustawy medialnej składają się trzy projekty ustaw autorstwa PiS: o mediach narodowych; o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych i ustawę o składce audiowizualnej.

za:www.fronda.pl/a/czabanski-jak-bedzie-wygladac-duza-ustawa-medialna,72635.html