Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Koniec z finansowaniem in vitro z budżetu państwa

Poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia pozytywnie ocenił decyzje kierownictwa resortu. Jak stwierdził, należy rozwijać m.in. naprotechnologię, która – przeciwnie do metody in vitro – leczy niepłodność.

Pod koniec czerwca państwo zakończy finansowanie in vitro z budżetu. Politycy Platformy Obywatelskiej, którzy wprowadzili program dofinansowania in vitro twierdzą, że Prawo i Sprawiedliwość zabroni w ogóle metody sztucznego zapłodnienia.

Poseł Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia w rządzie premier Ewy Kopacz, uważa, że rząd zmieni ustawę w tym zakresie.

W ostatnich dniach urzędowania minister zdrowia Marian Zembala przedłużył program finansowania in vitro do 2019 r. Obecny szef resortu Konstanty Radziwiłł podjął jednak decyzję o unieważnieniu kolejnej edycji programu.

Poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia pozytywnie ocenił decyzje kierownictwa resortu. Jak stwierdził, należy rozwijać m.in. naprotechnologię, która – przeciwnie do metody in vitro – leczy niepłodność.

– Bardzo się cieszę z tego, że ministerstwo zdrowia kończy finansowanie programu in vitro. Dziwię się, że niektórzy przedstawiciele PO bardzo kwestionują tę decyzję i się z tą decyzją nie zgadzają. Dopiero w czasie debaty na temat Centrum Zdrowia Dziecka mówili, jak to tam potrzebne są pieniądze. To właśnie m.in. na dzieci, na CZD, na wiele innych procedur będziemy mogli mieć proporcje, które w tej chwili są przeznaczane na program in vitro. Dodatkowo należy rozwijać w Polsce inne metody leczenia niepłodności, m.in. naprotechnologię – powiedział poseł.

W ramach programu rządu PO-PSL, który zakładał dofinansowanie in vitro, urodziło się ponad 5 tys. dzieci. Na program przeznaczono blisko 250 mln zł.

Naukowcy popierający metodę in vitro informują, że poprzez metodę sztucznego zapłodnienia w Polsce rodzi się ok. 1 proc. dzieci, w krajach skandynawskich aż 5 proc.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/koniec-z-finansowaniem-in-vitro-z-budzetu-panstwa/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.