Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

II Piknik Historyczny przy KatedrzePolski czołg 7tp, tankietka TK-3 i TKS, to tylko niektóre z eksponatów, wchodzących w skład większej wystawy, zorganizowanej w ramach II Pikniku Historycznego przy Katedrze łódzkiej.

Już po raz drugi, na placu przy katedrze, w sercu miasta, odbył się piknik historyczny zorganizowany przez Klub Poszukiwawczo-Eksploracyjny 'Eksplorer', Grupę Rekonstrukcji Historycznej 'Żelazny Orzeł', Akcję Katolicką Archidiecezji Łódzkiej i tygodnik katolicki Niedziela Łódzka. Pomysłodawcą tego wydarzenia przybliżającego młodym i tym trochę starszym historię i to, co jest z nią związane jest Anna Skopińska, redaktor naczelny Niedzieli Łódzkiej.

- „Nasz Piknik służy popularyzacji historii, spotkaniu tych, którzy mają pasje związane z militariami, historią i różnego rodzaju rekonstrukcjami. - mówi pomysłodawczyni pikniku. Chcemy pokazać wszystkim, że historia i to, co się z nią łączy, jest dla nas Polaków bardzo ważne, że nie wolno nam przejść obok tego obojętnie. Takie wydarzenia związane z wojskowością, militariami i rekonstrukcjami historycznymi odbywają się w wielu miastach i miasteczkach naszego kraju. Natomiast w Łodzi jak dotąd, nic takiego nie miało miejsca, stąd pomysł, aby taki piknik odbył się w centrum miasta, przy łódzkiej katedrze.” – dodaje Skopińska.

Podczas otwarcia pikniku, do zebranych zwrócił się Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, który obejrzał wystawę i wysłuchał opowieści właścicieli eksponatów, znajdujących się na wystawie przy katedrze.

- „Dziś będąc tutaj, przyglądając się temu, co zostało przygotowane, chcemy uczyć się od tych którzy byli przed nami tego, co znaczy prawdziwy patriotyzm, czyli ukochanie ojczyzny. Każdy naród ma prawo i obowiązek, tej miłości się nauczyć.” - mówił Metropolita Łódzki.

W trakcie imprezy, można było zobaczyć żywe dioramy grup rekonstrukcyjnych - od średniowiecze po współczesność, zapoznać się z umundurowaniem i uzbrojeniem poszczególnych grup oraz przyjrzeć polskiej husarii. Dla dzieci przygotowano stanowisko związane z poszukiwaniem skarbów za pomocą wykrywaczy metali, a dla starszych stoisko z książkami i biżuterią patriotyczną

Patronat honorowy nad piknikiem obiął: Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki, prof. Zbigniew Rau, Wojewoda Łódzki oraz Grzegorz Wierzchowski, Kurator Oświaty w Łodzi.

za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=25c7f768e3e9b39aad8fea8b9182a476

Copyright © 2017. All Rights Reserved.