II Piknik Historyczny przy KatedrzePolski czołg 7tp, tankietka TK-3 i TKS, to tylko niektóre z eksponatów, wchodzących w skład większej wystawy, zorganizowanej w ramach II Pikniku Historycznego przy Katedrze łódzkiej.

Już po raz drugi, na placu przy katedrze, w sercu miasta, odbył się piknik historyczny zorganizowany przez Klub Poszukiwawczo-Eksploracyjny 'Eksplorer', Grupę Rekonstrukcji Historycznej 'Żelazny Orzeł', Akcję Katolicką Archidiecezji Łódzkiej i tygodnik katolicki Niedziela Łódzka. Pomysłodawcą tego wydarzenia przybliżającego młodym i tym trochę starszym historię i to, co jest z nią związane jest Anna Skopińska, redaktor naczelny Niedzieli Łódzkiej.

- „Nasz Piknik służy popularyzacji historii, spotkaniu tych, którzy mają pasje związane z militariami, historią i różnego rodzaju rekonstrukcjami. - mówi pomysłodawczyni pikniku. Chcemy pokazać wszystkim, że historia i to, co się z nią łączy, jest dla nas Polaków bardzo ważne, że nie wolno nam przejść obok tego obojętnie. Takie wydarzenia związane z wojskowością, militariami i rekonstrukcjami historycznymi odbywają się w wielu miastach i miasteczkach naszego kraju. Natomiast w Łodzi jak dotąd, nic takiego nie miało miejsca, stąd pomysł, aby taki piknik odbył się w centrum miasta, przy łódzkiej katedrze.” – dodaje Skopińska.

Podczas otwarcia pikniku, do zebranych zwrócił się Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, który obejrzał wystawę i wysłuchał opowieści właścicieli eksponatów, znajdujących się na wystawie przy katedrze.

- „Dziś będąc tutaj, przyglądając się temu, co zostało przygotowane, chcemy uczyć się od tych którzy byli przed nami tego, co znaczy prawdziwy patriotyzm, czyli ukochanie ojczyzny. Każdy naród ma prawo i obowiązek, tej miłości się nauczyć.” - mówił Metropolita Łódzki.

W trakcie imprezy, można było zobaczyć żywe dioramy grup rekonstrukcyjnych - od średniowiecze po współczesność, zapoznać się z umundurowaniem i uzbrojeniem poszczególnych grup oraz przyjrzeć polskiej husarii. Dla dzieci przygotowano stanowisko związane z poszukiwaniem skarbów za pomocą wykrywaczy metali, a dla starszych stoisko z książkami i biżuterią patriotyczną

Patronat honorowy nad piknikiem obiął: Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki, prof. Zbigniew Rau, Wojewoda Łódzki oraz Grzegorz Wierzchowski, Kurator Oświaty w Łodzi.

za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=25c7f768e3e9b39aad8fea8b9182a476