A. Kwiatkowski: Rodzina Radia Maryja była niedoceniana, a nawet zwalczana

Szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja podkreślił bardzo ważną rolę Rodziny Radia Maryja w środowiskach polonijnych na całym świecie. Prezydencki minister odniósł się również do debaty na temat Polonii, jaka miała miejsce na marginesie Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Minister Kwiatkowski wskazał, że Rodzina Radia Maryja odgrywa bardzo dużą rolę i jestjest jednym z przykładów środowisk, które do tej pory były niedostrzegane, a nawet i zwalczane.

– Mimo to symbol Rodziny Radia Maryja nadal widoczny jest na spotkaniach z prezydentem w różnych miejscach świata. To pokazuje, że ci, którzy są członkami tej Rodziny i działają w ramach Rodziny Radia Maryja, są osobami, które modlą się za Polskę i żyją Polską. Ci ludzie chcą, by Polska była silnym państwem. Chciałbym powiedzieć, że 18 września będzie kolejna możliwość spotkania się dużej grupy naszych rodaków w amerykańskiej Częstochowie – Doylestown. Tego dnia prezydent Andrzej Duda będzie uczestniczył we Mszy św. i spotka się tam z Polonią. Jestem przekonany, że bardzo wielu członków Rodziny Radia Maryja będzie tam obecnych. Oczywiście wszystkim serdecznie zapraszam – wskazał Adam Kwiatkowski.

Na marginesie Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju odbyła się debata na temat Polaków, którzy mieszkają po za granicami naszego kraju. Do tej pory podczas poprzednich Forów Ekonomicznych w Krynicy nie dochodziło do rozmów na temat Polonii. Ta dyskusja dotyczyła około 20 mln Polaków rozsianych po całym świecie i była bardzo wartościowa – zaznaczył minister i dodał, że w celu wzmocnienia integracji z Polonią powołana została Rada Konsultacyjna w Krynicy.

– To jest ważne, żeby mieć wokół siebie Polaków, którzy tworzą dzisiaj tę Radę. Cieszy fakt, że reprezentowane są wszystkie najważniejsze skupiska Polaków: są tam przedstawiciele z Ameryki Południowej, Afryki i Australii oraz państw europejskich, gdzie mieszka najwięcej Polaków. To jest kolejny krok pokazujący jak władze Polski, jak prezydent, Senat czy pani premier traktują Polaków. W Krynicy rozmawiamy o polityce państwa wobec Polaków za granicą, ale i oni dzielą się z nami swoimi doświadczeniami i o wiele rzeczy pytają. Jest to kolejny dowód na to, jak ważne dla polskich władz są relacje z rodakami za granicą i jak ważne jest budowanie wspólnoty wszystkich Polaków – powiedział prezydencki minister.

Minister Kwiatkowski odniósł się również do współpracy z Senatem ws. Polonii. Dzięki niej zostały przeniesione środki finansowe dotyczące funkcjonowania ośrodków polonijnych w różnych zakątkach na całym świecie. Na mocy decyzji rządu środki te powróciły do Senatu.

– Przypomnijmy, że taka była tradycja. Przez wiele lat to Senat sprawował opiekę nad Polonią. Tam zawsze były środki, które miały wspierać naszych rodaków za granicą, a decyzją PO-PSL – z resztą bardzo kwestionowaną przez środowiska polonijne – zostały one przeniesione do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Powrót tych środków do Senatu to rzecz, na którą nasi rodacy za granicą czekali – powiedział Kwiatkowski.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/a-kwiatkowski-rodzina-radia-maryja-byla-niedoceniana-a-nawet-zwalczana/