Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

„Niezłomni - Wierni Bogu i Ojczyźnie” – konferencja naukowa o męczeństwie kapłanów

Dwudniowe uroczystości związane z 75. rocznicą uwięzienia 301 kapłanów – męczenników diecezji łódzkiej, częstochowskiej, włocławskiej i archidiecezji poznańskiej oraz wspólnot zakonnych w dniu 6 października 1941 rok przez niemieckich okupantów w obozie koncentracyjnym w Konstantynowie Łódzkim i wywiezienia ich dnia 30 października 1941 roku do KL Dachau, rozpoczęły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

Pierwszą częścią było otwarcie wystawy, upamiętniającej męczeństwo łódzkich kapłanów uwięzionych w obozie koncentracyjnym w Konstantynowie Łódzkim, a potem przewiezionych do Dachau.

Następnie zebrani wzięli udział w konferencji naukowej zatytułowanej „Niezłomni - Wierni Bogu i Ojczyźnie”, która wpisuje się w Archidiecezjalne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Zebranych przywitał ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki.


„W naszym stuleciu wrócili męczennicy – mówił Pasterz Kościoła Łódzkiego, a są to często męczennicy nieznani, jak gdyby „nieznani żołnierze” wielkiej sprawy Bożej. Jeśli to możliwe ich świadectwa nie powinny zostać zapomniane w Kościele. Trzeba, ażeby Kościoły lokalne, zbierając konieczną dokumentację, uczyniły wszystko dla zachowania pamięci tych, którzy ponieśli męczeństwo.” – podkreślił Metropolita.

Jako pierwszy, z wykładem wystąpił prof. dr hab. Jan Żaryn, który przedstawił temat „Męczennicy w polskich dziejach.” W swoim wykładzie wskazał, jak ważna i istotna była męczeńska krew przelana z miłości do Chrystusa i Kościoła. Profesor przypomniał dwa przykłady wielkich świętych patronów Polski: św. Wojciecha, misjonarza i męczennika, który przez swoją posługę wprowadził chrześcijaństwo na ziemię polskie, oraz św. Stanisława biskupa krakowskiego, który miał odwagę wypomnieć królowi jego złe życie. To właśnie na krwi wielkich świętych Polskich, powstała Ojczyzna, która dziś, może się cieszyć 1050. rocznicą swojej chrześcijańskiej historii.

Wykład zatytułowany „Misterium iniquitatis: Motywy prześladowania duchowieństwa przez systemy totalitarne” przedstawił ks. prof. dr hab. Tomasz Kaczmarek, który dokonał swoistego przeglądu działalności Kościoła, w czasie prześladowań płynących ze strony nazizmu oraz komunizmu. Odnosząc się do sytuacji w Polsce podczas ucisku Kościoła w PRL powiedział: -„Komunizm w PRL nie zdołał zniszczyć struktur Kościoła, jak to się stało w związku sowieckim, czy krajach byłego bloku wschodniego. Nie dlatego, że tu był bardziej wyrozumiały wobec chrześcijaństwa, ale dlatego, że tu nie był w stanie tego po prostu uczynić. Okazało się, że murem nie do przebycia dla komunizmu, dla całej propagandy i perfidnych działań, była tradycja religijności, przekazywana i pielęgnowana przez rodzinę. System musiał uznać swoją bezradność, wobec religii i z konieczności, opierać się na swojego rodzaju kompromisach, tolerancji.” – podkreślił ksiądz prof. Kaczmarek.

O zamiarach hitlerowskich Niemiec wobec Polski i narodu Polskiego w swoim wykładzie zatytułowanym „Intelligenzaktion” – na ziemiach przyłączonych do III Rzeszy, zamierzone niszczenie polskiej inteligencji i polskiego Kościoła (1939-1945) – mówił ks. dr Jarosław Wąsowicz. – „Celem akcji „Intelligenzaktion” było zlikwidowanie w wyniku bezpośredniej eksterminacji lub deportacji do obozów koncentracyjnych wszystkich osób, wobec których mógł się ogniskować opór zagrażający organizacji wszystkich zamiarów okupanta wobec Polski. Do tych zamiarów należało miedzy innymi unicestwienie Państwa i narodu Polskiego. Tak wiec, akcja „inteligencja” miała usunąć przeszkodę w osiągnięciu wytyczonego celu tj. całkowitej germanizacji ziem polskich.” – zaznaczył ksiądz Wąsowicz.

Przedostatnim referatem zaprezentowanym przez dr Annę Jagodzińską, był „Niemiecki obóz koncentracyjny w Konstantynowie Łódzkim – miejsce martyrologii tysięcy Polaków i polskiego duchowieństwa.” –„Gdy, jako pracownik Instytutu Pamięci Narodowej – mówiła w swym wykładzie dr Jagodzińska, już od dłuższego czasu zajmowałam się tematyką męczeństwa polskich kapłanów, postanowiłam zająć się tematem Konstantynowa Łódzkiego. Muszę przyznać, informacje na temat tego miejsca były szczątkowe. Nie wiele było literatury, a temat ten, był bardzo zaniedbany i w zasadzie nie poruszany przez nikogo. Pasjonującym było wydobycie z cienia historii wiadomości i spotkania, ze świadkami tamtego czasu. Uchronienie od zapomnienia tego, co stanowi historię tamtych ludzi, z tamtych dni by mogli o niej dowiedzieć się współcześni.” – dodała prelegentka.

Na zakończenie konferencji, swoim doświadczeniem pobytu w obozie koncentracyjnym w Konstantynowie Łódzkim, podzieliła się mgr Marianna Grynia, która do obozu przybyła wraz ze swoim ojcem i rodzeństwem. –„Trudne i bolesne wspomnienia wypędzenia przez Niemców z rodzinnego domu, trudnych chwil wyjazdu do Łodzi, a następnie po tzw. segregacji do obozu w Konstantynowie. Tam, jak wspomina Marianna Gryniak, trudne warunki życia, cierpienie, ból, wszystko widziane oczami 13-letniego dziecka. Porcje żywnościowe bardzo małe, wręcz głodowe. Brak ukochanej matki. Brak pomocy i perspektywy na przyszłość. Choroby szerzące się w obozie i tęsknota, za życiem w wolności.” – wspominała ze wzruszeniem Gryniak.

Konferencja naukowa „Niezłomni - Wierni Bogu i Ojczyźnie” jest pierwszą częścią dwudniowych obchodów V. stacji Archidiecezjalnych Obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Druga cześć obchodów, będzie miał miejsce w Konstantynowie Łódzkim i zostanie połączona z Dniem Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.

za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=883ecb72878af283f041129bcf5aac73

***

Otwarcie wystawy o kapłanach męczennikach z Konstantynowa Łódzkiego

„To na męczeństwie musimy budować naszą współczesną tożsamość jako kapłanów, jako Kościoła, bo zawsze Kościół budował i buduje na krwi męczeńskiej swoich wiernych wyznawców!” – mówił Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, podczas otwarcia wystawy w gmachu WSD w Łodzi.

Prezentacją wystawy, znajdującej się w izbie pamięci, powstałej w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, rozpoczęła się V stacja Archidiecezjalnych Obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Autorkami wystawy są: dr Anna Jagodzińska z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie oraz Aleksandra Pudelska z Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Przedmioty znajdujące się na ekspozycji, należały do osób, które przeszły przez piekło obozu koncentracyjnego:
-więzienne ubranie tzw. pasiak – należący do ks. Kazimierza Krzyżanowskiego
-miska kubek, łyżka i chodaki – ks. Ignacego Walczewskiego
-rozkładany krzyż, ukrywany w elementach przez współwięźniów – ks. Teodora Korcza
-chleb, który zastępował opłatek – ks. Aleksandra Woźnego
-różaniec z drutu, wykonany w obozie – Krystyny Władyki
-naczynia do ukrywania hostii
-plansze prezentujące życie obozowe w KL Dachau i nazwiska kapłanów diecezji łódzkiej, którzy doczekali się wyzwolenia w KL Dachau.

Pasiak jest własnością Muzeum Archidiecezji łódzkiej, zaś pozostałe obiekty wystawy pochodzą ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=88528e003e035734754e18c7f29588ad

Copyright © 2017. All Rights Reserved.