Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Komunikat Kurii Archidiecezjalnej o odsłonięciu pomnika smoleńskiego w Łodzi

W piątek 19 maja uroczystość poświęcenia pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z 2010 r. O godz. 18.00 w Bazylice Archikatedralnej będzie sprawowana Mszy św. pod przewodnictwem Abpa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego, po której nastąpi poświęcenie pomnika na placu katedralnym.za:teresa.salezjanie.pl/aktualnosci/#aktual_2628***

Ku czci tych, którzy oddali swe życie w służbie Rzeczypospolitej PolskiejZ inicjatywy księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, ówczesnego metropolity łódzkiego, dziś metropolity krakowskiego przy aprobacie Rady Miejskiej w Łodzi, na placu katedralnym powstaje pomnik, upamiętniający Ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Jego uroczyste odsłonięcie i poświecenie, będzie miało miejsce podczas liturgii sprawowanej w piątek, 19 maja br. o godzinie 18.00 w bazylice archikatedralnej łódzkiej i na placu przyświątynnym.

Decyzja w sprawie wzniesienia pomnika, została podjęta jednogłośnie przez radnych Rady Miejskiej 4 maja 2016 roku. W uzasadnieniu swojej uchwały, radni napisali: „Rada Miejska wraża stanowisko, że zarówno miejsce jak i forma, pozwoli godnie upamiętnić wszystkie ofiary tej tragedii narodowej, a wszystkim łodzianom będzie przypominać o ich zasługach i poświeceniu dla dobra Ojczyzny.” (Uzasadnienie do Uchwały nr XXIX/738/16)

„Decyzja Rady Miejskiej w Łodzi sprawiła mi wielką radość i satysfakcję, ponieważ pokazała, że można we współczesnej Polsce, tak nieraz dramatycznie podzielonej być zjednoczonym wobec tak podstawowej wartości jaką jest polskie państwo. Wartość polskiej państwowości jest ostatnio mocno i często podkreślana w związku z 1050 rocznicą chrztu Polski. A teraz nabrało to szczególnego znaczenia kiedy Rada Miejska w Łodzi jednogłośnie przyjęła uchwałę, by można było wznieść przy katedrze łódzkiej pomnik poświęcony ofiarom tragedii smoleńskiej sprzed sześciu lat”- mówił ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, który było obecny na sesji Rady Miejskiej w dniu 11 maja 2016 roku.

Pomnik w formie obelisku z nazwiskami ofiar  tragedii, został usytuowany w zbiegu ul. Ks. Ignacego Skorupki i św. Stanisława Kostki, na tyłach łódzkiej bazyliki archikatedralnej, w bezpośrednim sąsiedztwie tablicy upamiętniająca ofiary Katynia, poświęconej przez arcybiskupa łódzkiego w 2015 roku. Autorami pomnika są łódzcy artyści rzeźbiarze: Krystyna Fałdyga-Solska i Bogusław Solski.

W najbliższy piątek 19 maja br., o godz. 18.00 w bazylice archikatedralnej, będzie sprawowana Mszy święta w intencji śp. Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pozostałych Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Liturgii Mszy świętej i poświęcenia pomnika będzie przewodniczyć ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

za:archidiecezja.lodz.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.