Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

KOMUNIKAT PRASOWY IPN Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego – Łódź, 1 sierpnia 2017

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza 1 sierpnia 2017 r. (wtorek) na Plac Katedralny Jana Pawła II w Łodzi, gdzie – po uroczystej mszy św. odprawianej o godz. 12.00 przez ks. bp. Adama Lepę

, a następnie złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przy mogile ks. Tadeusza Burzyńskiego w Łódzkiej Archikatedrze – odbędzie się otwarcie wystawy łódzkiego IPN pt. „Powstańcze biografie – łódzkie echa Powstania Warszawskiego”.

Wystawa prezentowana będzie w tym miejscu przez 63. dni.

Po symbolicznej minucie ciszy w godzinę „W” (17.00) Oddział IPN w Łodzi zaprasza do wspólnego składania kwiatów i zapalania zniczy na zlokalizowanej na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi mogile gen. bryg. Franciszka Edwarda Pfeiffera ps. „Radwan”, w 1944 r. komendanta Obwodu I Śródmieście Komendy AK Okręgu Warszawa-Miasto – najstarszego stopniem łodzianina biorącego udział w Powstaniu Warszawskim.

Pracownicy łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej kontynuują i rozwijają akcję oznaczania biało-czerwoną szarfą z napisem „63. dni Powstania Warszawskiego” mogił Powstańców na łódzkich cmentarzach. Zachęcamy do włączania się do tej akcji.

                                                                                   ***

Wystawa „Powstańcze biografie – łódzkie echa Powstania Warszawskiego” przypomina postacie zasłużonych łodzian, którzy walczyli i ginęli w Powstaniu Warszawskim, oraz tych byłych Powstańców, którzy po wojnie osiedli się tutaj i wnieśli wkład w życie społeczne i umysłowe miasta.

W latach 1939-1940 w ramach akcji germanizacji Łodzi wysiedlono do Generalnego Gubernatorstwa ponad 40 tys. Polaków i Żydów. Część wysiedlonych trafiła do Warszawy. Można przyjąć, że 1 sierpnia 1944 r. mieszkało w okupowanej stolicy przynajmniej kilka tysięcy łodzian. Spośród tych, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim, autorzy wystawy upamiętnili m.in. postacie: gen. Franciszka Edwarda Pfeiffera, dowódcę obwodu AK Śródmieście; hm. RP Marię Wocalewską i jej siostrę hm. Jadwigę Szletyńską, zasłużone łódzkie harcerki działające w Pogotowiu Harcerek (zamordowane przez Niemców); Barbarę Nazdrowicz, piętnastoletnią łączniczkę poległą w Powstaniu, której grób na Cmentarzu Starym w Łodzi stał się w Polsce Ludowej jedynym w mieście miejscem pamięci o Powstaniu Warszawskim.

Na ekspozycji zamieszczono także wybrane biogramy Powstańców, uchodźców ze zburzonej Warszawy, którzy przyczynili się do powstania łódzkiego ośrodka akademickiego i kulturalnego. Byli to m.in.: lekarze prof. Artur Ber i prof. Stanisław Torokan-Popowski, twórcy łódzkich szkół endokrynologii i pediatrii; hm. Aleksander Kamiński, historyk i pedagog; jezuita o. Tomasz Rostworowski, duszpasterz akademicki; Eugeniusz Heneman, wybitny fotograf i wykładowca Szkoły Filmowej; płk Józef Szostak, zastępca Szefa Sztabu Komendy Głównej AK i więzień polityczny okresu stalinowskiego. Część z nich związała się z Łodzią, inni wyjechali, ale pozostały tu ślady ich działalności. O ich walce w Powstaniu Warszawskim i późniejszych osiągnięciach opowiada ta wystawa.

Autorami wystawy są Grzegorz Nawrot (komisarz) i Milena Romanowska (projekt graficzny).

Jedną z postaci upamiętnionych na ekspozycji jest ks. Tadeusz Burzyński, w czasie Powstania Warszawskiego kapelan sióstr urszulanek SJK. W pierwszym dniu Powstania podczas walk z Niemcami na Powiślu towarzyszył patrolowi sanitarnemu czterech sióstr urszulanek z sakramentem chorych. Pomimo oznakowania sanitariuszki były pod stałym ostrzałem niemieckim. Podczas udzielania pomocy rannemu i pełnienia posługi kapłańskiej patrol został obrzucony granatami na rogu ulicy Gęstej i Browarnej. Ks. Burzyński został śmiertelnie ranny.

27 sierpnia 1944 r. ks. Burzyński został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Walecznych. Jest najprawdopodobniej jedynym kapłanem Archidiecezji Łódzkiej, męczennikiem II wojny światowej, którego szczątki udało się odnaleźć i zidentyfikować. 1 sierpnia 2014 r., w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jego doczesne szczątki spoczęły w Bazylice Archikatedralnej Łódzkiej.Copyright © 2017. All Rights Reserved.