Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Widowisko z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego w Teatrze Muzycznym w Łodzi

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński był we wtorek wieczorem gościem widowiska słowno-muzycznego "Nienapisany pamiętnik", które odbyło się odbył się w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Wydarzenie powstało z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego.

Przed wejściem na widownię szef resortu przyznał, iż cieszy się, że wśród widzów jest dużo młodzieży, tym bardziej, że przyjście do teatru nie było obowiązkiem, a raczej przyjemnością. "Chcemy przekazać tym młodym ludziom to, co jest ważne dla Polski to, co było dla niej ważne w historii, przekazać tę wiedzę kolejnym pokoleniom, ale także zrobić to w postaci jak najlepszej formy artystycznej" - powiedział.

Według niego takie wydarzenie, jak urodziny Marszałka trzeba traktować, jako coś bardzo uroczystego i przyjemnego. Jak mówił liczy, że młodzi ludzie wyniosą jakąś wiedzę z tego widowiska.

Koncert "Nienapisany pamiętnik" powstało na podstawie tekstów Józefa Piłsudskiego i ukazuje rolę, jaką odegrał w historii Polski i Europy. Scenariusz napisał Jacek Indelak. Widowisko, w którym wykorzystano również fragmenty starych filmów dokumentalnych, wyreżyserowali: Leszek Ciechoński i Piotr Zarębski.

Na scenie wystąpili: zespół reprezentacyjny Wojska Polskiego, Stan Borys, Ewa Błaszczyk, Norbert Smoliński, Bartosz Kurowski i Lech Makowiecki. W roli marszałka wystąpił aktor Teatru Nowego w Łodzi – Dariusz Kowalski.

Na koncert zapraszało Narodowe Centrum Kultury, a patronat honorowy na wydarzeniem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jednym z przywódców PPS, dowódcą I Brygady Legionów, naczelnikiem państwa, pierwszym marszałkiem Polski. Po przewrocie majowym dwukrotny premier Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze. Pochowany został na Wawelu w krypcie św. Leonarda, a jego serce złożone zostało w grobie matki na wileńskiej Rossie.

Piłsudski przebywał również w Łodzi, do której przyjechał jesienią 1899 roku i wraz z żoną zamieszkał przy ul. Wschodniej. Tam też odbywał się druk "Robotnika". Kilka miesięcy później został aresztowany. Z więzienia w Łodzi trafił do więzienia w Warszawie.

W sierpniu 1919 roku łódzcy radni postanowili przyznać Piłsudskiemu mu Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Oficjalna uroczystość nadania tego tytułu miała miejsce rok później w Belwederze. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ agz/

za: http://niepodlegla.dzieje.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.