Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Uroczystość w Suchcicach

 

 

 

 

 

 

Dwie pamiątkowe tablice odsłonięto w kościele św. Ignacego Loyoli w Suchcicach podczas  uroczystej, koncelebrowanej mszy św., której przewodniczył ks. bp Marek Marczak. Pierwsza z tablic jest poświęcona zmarłemu rok temu proboszczowi parafii ks. Wiesławowi Koprowi, druga jako pamiątka renowacji zabytkowego, dwustuletniego kościoła, dokonanej przez ofiarodawców.We mszy św. uczestniczyły lokalne władze gminy. W homilii słowo rekolekcyjne wygłosił ks. Józef Janiec:
-Adwent, to czas oczekiwania. Wołamy wtedy do Pana:” Przyjdź!”. Człowiek jest od zarania istotą adwentową, oczekującą,  niespełnioną. Wciąż chcemy więcej niż otrzymujemy i tylko Bóg może nas nasycić w pełni. Często myślimy, że Bóg nie jest przecież tak dostępny jak drugi człowiek, którego możemy dotknąć, a jednocześnie jest przecież najbliżej nas całe życie. Ogarniając drugiego człowieka miłością, łatwiej nam będzie zauważyć, że Bóg jest blisko.

Po mszy św. dr Aldona Plucińska, etnograf z Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego w Łodzi przybliżyła biografię śp. ks. Wiesława Kopra, który przez parafian był postrzegany jako wielki człowiek o gołębim sercu. Inicjatorem tablicy mu poświęconej był  Ryszard Cieślak, sołtys Mzurek, który jest mieszkańcem tej parafii 30 lat i jak wspomina- ks. Koper był niezwykłym człowiekiem. Jego pomysłem było m.in. założenie orkiestry „Suchcice i okolice”. „Wyposażył też kościół w drewniane ołtarze, ale przede wszystkim był człowiekiem otaczającym drugiego miłością.

Obecny proboszcz, ks. Kazimierz Urbaniak również jest wspaniałym gospodarzem. To z jego inicjatywy powstała druga tablica, która dotyczy renowacji kościoła.

Jak podkreśla ks. proboszcz Urbaniak, zabytkowa świątynia mogła być zrewitalizowana tylko dzięki ogromnej ofiarności parafian, a także hojności darczyńców, zwłaszcza PGE GiEK S.A.

- Zaczęliśmy remont rok temu. Koszty wzrastały w miarę upływu czasu, bo okazało się, że pracy jest sporo. Zostały wzmocnione fundamenty, dolne podwaliny wymienione na nowy modrzew. Zamontowane sklepienie pod wieżyczką. Kościół został podniesiony, odnowione są gonty pod spodem, założona membrana „oddychająca”, żeby nie było wilgoci. To była duża odpowiedzialność, bo kościół jest zabytkiem, dlatego musiała być zgoda konserwatora na prace remontowe, ale wszystko się szczęśliwie udało dzięki hojności mieszkańców trzech gmin- Wola Krzysztoporska, Drużbice i Bełchatów.                                                 

Agnieszka Sadowska

Copyright © 2017. All Rights Reserved.