Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

KOMUNIKAT PRASOWY IPN z 30.07.2018

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego – Łódź, Piotrków, Sieradz – 31 lipca-1 sierpnia 2018


W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w uroczystościach, które w Łodzi odbędą się na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej 39 (część katolicka).
Tradycyjnie już, 1 sierpnia o godz. 17.00 zgromadzimy się przy grobie gen. bryg. Franciszka Edwarda Pfeiffera ps. „Radwan”, by w obecności przedstawicieli organizacji społecznych i kombatanckich, władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych i instytucji oddać hołd uczestnikom powstańczych zmagań.

Poza Łodzią, wraz z miejscowymi Klubami Historycznymi im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, 1 sierpnia o godz. 17.00 oddajemy hołd Powstańcom w Piotrkowie Trybunalskim (mogiły powstańcze na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Cmentarnej) i Sieradzu (ale tam – UWAGA – o godz. 12.00 przy mogile ks. Apolinarego Leśniewskiego, kapelana Armii Krajowej w Powstaniu, zlokalizowanej na cmentarzu parafialnym przy ul. Wojska Polskiego).

                                                                          ***

Po zakończeniu II wojny światowej wielu Powstańców Warszawskich osiedliło się w Łodzi. Angażowali się w życie społeczne i umysłowe miasta. Na łódzkich cmentarzach znajdują się ich mogiły. Od kilku lat obchodom rocznicy wybuchu Powstania towarzyszy akcja upamiętniania Powstańców spoczywających na łódzkich nekropoliach poprzez oznaczanie ich mogił biało-czerwoną szarfą z napisem „63 DNI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO”. Podobnie będzie w tym roku.

Wykaz powstańców warszawskich pochowanych na łódzkich cmentarzach jest stale aktualizowany. Jeśli wiedzą Państwo o grobach nieujętych w zestawieniu, prosimy o kontakt z pracownikami pionu upamiętniania walk i męczeństwa łódzkiego IPN, telefonicznie pod nr (42) 616 27 21 lub drogą elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Poza bez mała setką oznaczonych grobów Powstańców na terenie Łodzi znajdują się również cztery upamiętnienia związane z tym wydarzeniem i osobami biorącymi w nim udział:
- tablica pamiątkowa dot. Powstania w kościele Ojców Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60
- tablica pamiątkowa dot. o. Tomasza Roztworowskiego, powstańczego kapelana, w kościele Ojców Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60
- tablica pamiątkowa dot. chor. Herberta J. Browna, pilota SAAF biorącego udział w lotach z pomocą powstańczej Warszawie, na kaplicy cmentarza katolickiego na Dołach
- pomnik Powstańców Warszawskich na Skwerze Powstańców Warszawskich (ul. Wojska Polskiego/ al. Grzegorza Palki)???

                                                                         ***

Edukacyjnym elementem obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będzie w Łodzi. spacer „Wspomnienie o Powstańcach Warszawskich pochowanych na Starym Cmentarzu w Łodzi”. Wizyta na grobach m.in. Franciszka Edwarda Pfeiffera, Barbary Nazdrowicz, Wiktora Matulewicza czy Jadwigi Wocalewskiej-Szletyńskiej będzie znakomitą okazją, by opowiedzieć tak o samym Powstaniu, jak i jego łódzkich, mało znanych wątkach.

Po nekropolii oprowadzi Grzegorz Nawrot, autor wystawy „Powstańcze biografie – łódzkie echa Powstania Warszawskiego”. Udział w spacerze jest bezpłatny, a wszyscy jego uczestnicy dostaną okolicznościową broszurę „Historia Powstania Warszawskiego zapisana na grobach łódzkich cmentarzy”. Spacer odbędzie się 31 lipca, początek o godz. 17.00 przy wejściu na katolicką część Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej 39.
/.../
Informacje na temat działalności Instytutu Pamięci Narodowej wraz z zapowiedziami kolejnych imprez można znaleźć na stronach internetowych Instytutu: www.ipn.gov.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.