Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Co przygotował Teatr Telewizji

Dziewięć premier, z czego najbliższa już za tydzień. Od "Fryderyka", czyli sztuki opowiadającej o losach największego polskiego kompozytora, przez inspirowanego postacią Jaruzelskiego "Generała" aż po "Wesele" Wyspiańskiego.

Tak zapowiada się nowy sezon Teatru Telewizji, który wystartuje już w najbliższy poniedziałek 10 września o godz 21.

 Bardzo trudno zbliżyć się do postaci Fryderyka Chopina. My próbowaliśmy zrobić to tak, by pokazać jego nieoczywistość, zarysować pewien obraz tej postaci, który widz sam będzie mógł sobie "dopowiedzieć" - mówiła dziś na konferencji w Telewizji Polskiej Agnieszka Lipiec-Wróblewska, reżyserka "Fryderyka", spektaklu opowiadającego o genialnym polskim kompozytorze, opartego na książce Piotra Witta "Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie". Akcja sztuki zawiązuje się w momencie, gdy kompozytor wyjeżdża z Polski do Paryża.

Chopin wyjeżdżał z Polski nie wiedząc - przeczuwając jedynie - że wybuchnie powstanie (listopadowe - red.) i tak naprawdę początek jego emigracji naznaczony jest ogromnym rozdarciem. Dla mnie osobiście najważniejsze było to, że zamieniał te wszystkie swoje rozterki w twórczość wybitną, nowatorską i szalenie uniwersalną - dodała Lipiec-Wróblewska.

Premierę "Fryderyka" zaplanowano na najbliższy poniedziałek 10 września o godz. 21. W sztuce w tytułowej roli zobaczymy Krzysztofa Szczepaniaka, któremu na planie partnerują m.in. Michalina Olszańska, Maciej Musiał i Grażyna Barszczewska. Spektakl zainauguruje jednocześnie nowy sezon Teatru Telewizji, w którym oprócz "Fryderyka" możemy spodziewać się aż ośmiu innych premier.

Kolejną premierą Teatru Telewizji będzie "Ostatni hrabia. Edward Bernard Raczyński” (24.09), czyli spektakl Krzysztofa Magowskiego opowiadający o losach wybitnego polskiego dyplomaty i prezydenta RP na uchodźstwie (lata 1979-1986). W tytułowej roli wystąpi Olgierd Łukaszewicz, a u jego boku zobaczymy m.in. znaną m.in. z filmu "Smoleńsk" Beatę Fido.

W październiku na widzów czekają aż trzy premiery. Pierwszą z nich będzie "Reytan. Druga strona drzwi" w reżyserii Jakuba Pączka. W roli Tadeusza Reytana zobaczymy Mirosława Haniszewskiego, a królem Stanisławem Augustem Poniatowskim będzie Paweł Deląg.

 To niezmiernie ciekawa i kontrowersyjna postać (Stanisław August Poniatowski - przyp. red.), o której można by zrobić nie tylko teatr, ale i cały serial. Taka postać to rola-marzenie dla aktora- mówił o swojej kreacji Paweł Deląg.

Druga październikowa premiera to nagrywany "na żywo" spektakl "Popiełuszko" w reżyserii Jana Nowary. Spektakl nagrywany będzie 15 października w Białymstoku, a transmisję będzie można tradycyjnie zobaczyć w poniedziałkowy wieczór o godz. 21 w TVP1. Ostatnią premierą w tym miesiącu (29.10) będzie spektakl "Człowiek, który zatrzymał Rosję', czyli przedstawienie Tomasza Drozdowicza o Janie Kowalewskim. W postać polskiego szyfranta z czasów wojny polsko-bolszewickiej, który rozkodował i zdobył plany operacyjne armii dowodzonej przez Michaiła Tuchaczewskiego wcieli się Michał Żurawski.

Na listopad TVP przygotowała kolejne dwa premierowe tytuły: "Prymasa Hlonda" w reżyserii Pawła Woldana (5.11)  i "Lato" Jana Englerta (26.11). W pierwszym spektaklu poznamy emigracyjne losy nieco zapomnianego bohatera Augusta Hlonda z czasów II wojny światowej, a w tytułowej roli pojawi się Henryk Talar. Drugi tytuł to "Lato” Tadeusza Rittnera w reżyserii Jana Englerta z gwiazdorską obsadą i w zaskakującej inscenizacji.

W grudniu (10.12) czeka nas intrygująca tragifarsa warszawskiego Teatru IMKA, czyli inspirowany postacią Wojciecha Jaruzelskiego "Generał" Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality, który również wciela się w tytułową postać:

To bardzo tragiczna, rozdarta postać, zadająca sobie nieustannie pytania o sens tego, co właściwie Jaruzelski zrobił i jakie podjął decyzje. Najważniejsze jest to, że staraliśmy się postawić pewne pytania, zamiast serwować gotowe odpowiedzi. Zwłaszcza, że dotykamy tu historii najnowszej- mówił dziś Kalita o "Generale".

Tegoroczny, poświęcony obchodom 100-lecia polskiej Niepodległości sezon zakończy "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

W styczniu natomiast, w lżejszy nastrój wprowadzi nas Kornel Makuszyński i Anna Wieczur-Bluszcz w spektaklu na podstawie powieści Makuszyńskiego „List z tamtego świata”, a także „Chłopcy” Grochowiaka w reżyserii Roberta Glińskiego z wybitnymi aktorami. Ważnym dopełnieniem dla jesiennych premier będą powtórki  spektakli z bogatego archiwum Teatru Telewizji.

LISTA PREMIER:

10.09 - "FRYDERYK"

24.09 - "OSTATNI HRABIA"

8.10 - "REYTAN"

15.10 - "POPIEŁUSZKO"

29.10 - "CZŁOWIEK, KTÓRY ZATRZYMAŁ ROSJĘ"

5.11 - "PRYMAS HLOND"

26.11 - "LATO"

10.12 - "GENERAŁ"

17.12 - "WESELE"


Magdalena Fijołek

za:niezalezna.pl/234908-kalita-jako-jaruzelski-delag-jako-poniatowski-zobacz-co-przygotowal-teatr-telewizji

Copyright © 2017. All Rights Reserved.