Komunikaty i informacje

KOMUNIKAT PRASOWY IPN

Podsumowanie ogólnopolskiego konkursu „Nie jestem żadną bohaterką”. Irena Sendlerowa na tle historii II wojny światowej na ziemiach polskich (1939-1945) – Łódź, 29 listopada 2018

W związku z uchwałą Sejmu RP z 8 czerwca 2017 r., ustanawiającą rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zorganizował ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych „»Nie jestem żadną bohaterką«. Irena Sendlerowa na tle historii II wojny światowej na ziemiach polskich (1939-1945)”.

Konkurs podzielony został na dwa etapy. W pierwszym trzyosobowe drużyny przygotowywały audycje radiowe i gazety szkolne poświęcone tematyce konkursu.

Spośród 81 drużyn biorących udział w konkursie komisja konkursowa zakwalifikowała do kolejnego etapu 18. zespołów.
Drugi, finałowy etap odbędzie się 29 listopada 2018 r. w Muzeum Miasta Łodzi. Będzie miał formę turnieju sprawdzającego wiedzę o życiu Ireny Sendlerowej oraz historii Polski we wspomnianym okresie.

Początek o godz. 10.00, uroczyste rozdanie nagród przewidywane jest ok. godz. 13.30-14.30 (w sprawie dokładnej godziny prosimy o bieżący kontakt: 601 781 515).

***
Zespoły zakwalifikowane do drugiego etapu:
1.    I LO Pabianice  (Jakub Chałupka, Marcin Rybak)  – Kuryer Podziemny
2.    II LO Legionowo (Klaudia Pawłowska, Julia Trzaskoma, Natalia Wiśniewska) – Gazeta Sztetl
3.    KPOSW nr 1 Bydgoszcz (Remigiusz Gajtkowski, Krystian Nowacki, Adam Słowik)  – gazetka konkursowa
4.    LO Staszów (Daria Golonka, Anna Jastrząb, Jakub Piątek) – Biuletyn Sprawiedliwi
5.    Technikum Krosno  (Adam Bożek, Maria Marszałek, Martyna Zajdel) – Kto jest twoim bohaterem?
6.    ZSEE Radomsko (Patryk Majak, Miłosz Pioruński, Kamil Stańczyk)  – Matka Irenka i jej dzieci
7.    ZSP nr 1 Sieradz (Sylwia Wolska, Izabela Zbik, Dawid Gołkowicz) – Puzzle przeszłosci
8.    ZTiO Jarosław (Julia Pawlus, Piotr Storek, Krystian Trysła) – Banach
9.    III LO Konin (Wojciech Intrys, Kamil Pawlikowski, Nemezis Szczepaniak) – Bez-3-manki
10.    I LO Nysa (Paulina Berini, Paweł Grabowy, Paweł Wdowikowski) – Sprawiedliwi przez pokolenia
11.    TZN Częstochowa (Benjamin Ludziński, Radosław Pędziwiatr i Paweł Dąbrowski)  – O Holocauście współcześnie
12.    ZS Ostrowiec Św. (Dawid Winiarski, Jakub Środoń, Kacper Baran) – audycja bez tytułu
13.    ZS Tarnobrzeg (Patrycja Ślęzak, Sebastian Matusik, Kacper Borowiec) – audycja bez tytułu
14.    ZSZ Ozorków (Dawid Wymysłowski, Dawid Olczak, Natalia Wierciszewska) – audycja bez tytułu
15.    ZSM Tarnów  (Kacper Gacek, Karol Płonka, Gabriela Wołek)  – audycja bez tytułu
16.    Szkoła ss. Prezentek Rzeszów (Karolina Gryń, Klaudia Gawron, Patrycja Kubicz) – Gazeta Stulecia
17.    I LO Kołaczyce (Izabela Gustek, Katarzyna Sypień, Eryk Żyrek) – Strefa młodych
18.    LO Rumia (Rafał Wąż, Lucyna Hinc, Michał Skowroński) - Historia w pigułce.