Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Łódzkie Kościoły Stacyjne 2019

Wzorem lat ubiegłych w okresie Wielkiego Postu w Łodzi rozpocznie się – już po raz kolejny – pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych. Przez 34 dni wierni wraz ze swoimi pasterzami pielgrzymują do świątyń, w których odbywa się Liturgia Stacyjna, na którą składa się: Msza Święta celebrowana pod przewodnictwem biskupa, koronka do Bożego Miłosierdzia oraz podjęcie indywidualnej i dobrowolnej praktyki pokutnej.

Pomysłodawcą łódzkich stacji wzorowanych na tych rzymskich był ówczesny metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. To on w 2013 roku wyznaczył konkretne świątynie miasta, do których pielgrzymują wierni, modląc się i uzyskując odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Do udziału w tegorocznym pielgrzymowaniu zachęca wszystkich mieszkańców naszego miasta ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. – Zapraszam najpierw na pierwsze spotkanie stacyjne w środę Popielcową do Kościoła p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej, a potem każdego dnia do kolejnego Kościoła Stacyjnego, byśmy razem przeżywali drogę do Wielkanocy. – mówi metropolita łódzki.

W swoim zaproszeniu wskazuje, że pielgrzymowanie jest – starą tradycją Kościoła, która sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Idziemy drogą wypróbowana przez naszą Matkę Kościół. – podkreśla. – Namawiam Was na tę Liturgię Stacyjną w każdym z Kościołów, która ma także charakter pokutny. To dobrze jeśli zadajemy sobie pytanie o nasze grzechy, o to, co w naszym życiu wymaga nawrócenia. To jest działanie Ducha Świętego w nas. Bądźmy ludem w drodze, Kościołem pielgrzymującym, nie bez celu, tylko do wielkiej Nocy! – zachęca łódzki pasterz.

W czasie liturgii stacyjnej zbierana jest jałmużna wielkopostna, która obok modlitwy i postu, jest sposobem wielkopostnego umartwienia i pokuty. Zebrana kolekta, jest zwyczajem stacyjnym, przekazywana na wsparcie dla najbiedniejszych rodzin danej parafii.

Kościoły Stacyjne 2019

06.03. –  Środa Popielcowa – Matki Boskiej Zwycięskiej
07.03. – czwartek po Popielcu – Chrystusa Króla
08.03. – piątek po Popielcu – Najświętszego Serca Jezusowego (Retkinia)
09.03. – sobota po Popielcu – Najświętszej Eucharystii

I tydzień Wielkiego Postu

11.03. – poniedziałek – św. Franciszka
12.03. – wtorek – św. Józefa (Ruda)
13.03. – środa – Przemienienia Pańskiego
14.03. – czwartek – św. Wojciecha
15.03. – piątek – św. Maksymiliana Marii Kolbego
16.03. – sobota – Trójcy Przenajświętszej

II tydzień Wielkiego Postu

18.03. – poniedziałek – św. Anny
19.03. – wtorek – św. Apostołów Piotra i Pawła
20.03. – środa – św. Alberta Chmielowskiego
21.03. – czwartek – Matki Boskiej Jasnogórskiej
22.03. – piątek – św. Jana Ewangelisty
23.03. – sobota – św. Jana XXIII

III tydzień Wielkiego Postu

25.03. – poniedziałek – Matki Boskiej Różańcowej
26.03. – wtorek – św. Elżbiety Węgierskiej
27.03. – środa – Opatrzności Bożej
28.03. – czwartek – Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
29.03. – piątek – Najświętszego Serca Jezusowego (Julianów)
30.03. – sobota – Matki Boskiej Bolesnej

IV tydzień Wielkiego Postu

01.04. – poniedziałek – Miłosierdzia Bożego
02.04. – wtorek – św. Antoniego z Padwy
03.04. – środa – Najświętszego Zbawiciela
04.04. – czwartek – św. Marka Ewangelisty
05.04. – piątek – Zesłania Ducha Świętego
06.04. – sobota – św. Teresy od Dzieciątka Jezus

V tydzień Wielkiego Postu

08.04. – poniedziałek – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
09.04. – wtorek – św. Józefa (ul. Ogrodowa)
10.04. – środa – Najświętszego Imienia Jezus
11.04. – czwartek – Podwyższenia Krzyża Świętego
12.04. – piątek – św. Siostry Faustyny
13.04. – sobota – św. Stanisława Kostki

za:www.archidiecezja.lodz.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.