Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

KOMUNIKAT PRASOWY IPN Oddział w Łodzi

Wokół Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów – Łódź, 22-24 marca 2019
– pokazy filmu „Paszporty Paragwaju”
– wystawa „Akcja »Żegota« Polski Podziemnej”
– uroczystości pomnikowe

W ramach obchodów ustanowionego w ubiegłym roku Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi organizuje 22 marca 2019 r. (piątek) w Muzeum Kinematografii w Łodzi (Plac Zwycięstwa 1) projekcje filmu dokumentalnego „Paszporty Paragwaju”. W godz. 11.00-12.30 odbędzie się pokaz dla uczniów, w godz. 17.00-18.30 zapraszamy na pokaz otwarty. Pokazy poprzedzi wykład dr. hab. Janusza Wróbla, pracownika Oddziałowego Bura Badań Historycznych łódzkiego IPN.

Film „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię współpracy polsko-żydowskiej, której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka. W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) oraz do okupowanej Francji (Vittel). Część z nich doczekała końca wojny. Rodziny wielu ocalonych dopiero dziś dowiadują się, komu tak naprawdę zawdzięczają życie. Do grupy działającej przy polskim poselstwie w Bernie należeli: Aleksander Ładoś – od kwietnia 1940 r. poseł pełnomocny w Bernie; jego współpracownik Konstanty Rokicki – konsul w Bernie; Stefan Jan Ryniewicz – sekretarz i kierownik Wydziału Konsularnego w Bernie; Juliusz Kühl – sekretarz poselstwa. Ze strony organizacji żydowskich ogromną rolę odegrali: Adolf H. Silberschein – działacz syjonistyczny, poseł na Sejm RP oraz Chaim Eiss – rabin, działacz Agudat Israel.

***

Również w piątek 22 marca Poczta Polska oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zapraszają o godz. 12.00 do Urzędu Pocztowego nr 4 w Łodzi przy al. T. Kościuszki 5/7 na otwarcie przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej wystawy „Akcja »Żegota« Polski Podziemnej”. Wystawę po raz pierwszy pokazano we wrześniu 2017 r. w Warszawie, teraz będzie przez miesiąc gościć w Łodzi, a jej otwarcia dokona Magdalena Zapolska-Downar, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.
 „Żegota” była tajną organizacją afiliowaną przy władzach Polskiego Państwa Podziemnego. Zajmowała się ratowaniem żydowskich współobywateli, masowo mordowanych przez niemieckiego okupanta w latach II wojny światowej. Ryzykując własnym życiem, cywilni konspiratorzy ocalili z zagłady co najmniej kilka tysięcy osób.

Ekspozycja IPN, przygotowana w polsko-angielskiej wersji językowej, składa się z kilkunastu kompletów plansz. Powstała z inicjatywy zastępcy prezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy. Autorami wystawy są dr Marcin Urynowicz i dr Paweł Rokicki.

***

Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką odbędą się w niedzielę 24 marca. Tego dnia o godz. 10.00 Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprosi do wspólnego złożenia kwiatów przed Pomnikiem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Polaków Ratujących Żydów w latach niemieckiej okupacji w latach 1939-45, zlokalizowanym w łódzkim Parku Ocalałych (ul. Wojska Polskiego 83). Okolicznościowe wystąpienie na temat Polaków ratujących Żydów przedstawi dr hab. Janusz Wróbel (OBBH IPN w Łodzi).

***
Nawiązaniem do obchodów będzie również realizowany 3 kwietnia 2019 r. w ramach Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Wieluniu wykład Doroty Sieprackiej, (OBBH IPN w Łodzi), pt. Polacy ratujący Żydów (godz. 13.00, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, ul. Narutowicza 13, Wieluń).

15.03.2019

Copyright © 2017. All Rights Reserved.