Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Msza za ojczyznę z udziałem władz i wielka defilada wojskowa

Msza za ojczyznę z udziałem władz państwowych, ceremonia wręczenia odznaczeń na Zamku Królewskim, uroczystości na Placu Zamkowym oraz defilada wojskowa pod hasłem „Silni w sojuszach” - to główne punkty obchodów piątkowego Święta Konstytucji 3 maja w Warszawie.

Stołeczne obchody Święta Konstytucji rozpoczną się od mszy świętej w intencji ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Weźmie w niej udział para prezydencka, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Mszy św. przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który wygłosi też okolicznościową homilię.

O godz. 11 na Zamku Królewskim odbędzie się prezydent Andrzej Duda wręczy najwyższe odznaczenia państwowe. Następnie para prezydencka weźmie udział w uroczystościach na Placu Zamkowym, podczas których planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy oraz salwa honorowa.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski odnosząc się do obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja podkreślił w niedzielę w Radiu Zet, że podczas przemówienia tego dnia prezydent będzie się „odwoływał do historii, bo mamy święto uchwalenia konstytucji 3 maja, ale będzie także odniesienie do rzeczywistości”.

Będą nadane w tym dniu przez prezydenta trzy najwyższe polskie odznaczenia Orła Białego— zapowiedział.

Jak dodał, będzie na pewno odwołanie do ważnych rocznic, które są w tym roku w Polsce - 20. rocznica wstąpienia Polski do NATO, 15. rocznica przystąpienia do Unii Europejskiej, rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r., czy rocznica wybuchu II wojny światowej.

Tych odwołań pana prezydenta będzie bardzo dużo— podkreślił Spychalski.

W piątek po południu w Warszawie odbędzie się defilada wojskowa zorganizowana pod hasłem „Silni w sojuszach”. Weźmie w niej udział udziałem ponad 2 tys. żołnierzy Wojska Polskiego i z państw sojuszniczych oraz funkcjonariuszy służb podległych MON i MSWiA. W defiladzie zaprezentuje się również ponad 200 pojazdów oraz ok. 80 samolotów.

Podczas defilady zaprezentowany zostanie również sprzęt ciężki. Żołnierze USA pokażą transportery opancerzone Stryker oraz System Patriot. W defiladzie przejadą także brytyjskie Panthery oraz inne pojazdy wojskowe, na co dzień wykorzystywane przez żołnierzy armii chorwackiej i rumuńskiej, którzy stacjonują w Orzyszu w ramach wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej.

Defilada odbędzie się na warszawskiej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. Parada wojskowa i służb mundurowych oraz przejazd pojazdów rozpocznie się o godzinie 14.00 na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową. Punkt kulminacyjny znajduje się przy Multimedialnym Parku Fontann.

Z inicjatywy władz miasta w stolicy po raz 29. odbędzie się także Bieg Konstytucji 3 Maja. Pięciokilometrowa trasa biegu, który rozpocznie się o godz. 11, poprowadzi przez miejsca związane z osobą i dziełem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - inspiratora prac nad Ustawą Rządową z 1791 roku: Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, Agrykolą, Al. Ujazdowskimi, Górnośląską, Hoene-Wrońskiego do mety przy Rozbrat. Przed biegiem głównym, o godzinie 10.30, wystartuje 700-metrowy Bieg Dzieci z Maskotką.

Organizatorzy spodziewają się rekordu frekwencji. W ubiegłym roku trasę biegu pokonało ponad pięć tysięcy uczestników.

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

/.../
autor: Polecamy i zalecamy
wPolityce.pl
autor: PAP/Leszek Szymański
/.../

za: https://wpolityce.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.