Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Asia Bibi w Kanadzie

Katoliczka z Pakistanu Asia Bibi – która spędziła 8 lat w więzieniu, czekając na egzekucję za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi, lecz ostatecznie została uniewinniona – wyjechała z Pakistanu do Kanady.

Informacje takie podał /.../ Reuters, powołując się na prawnika kobiety. „Dowiadywałem się dostępnymi kanałami i zgodnie z nimi [Asia Bibi] wyjechała do Kanady” – powiedział prawnik Saif Ul Malook.

Natomiast w rozmowie z agencją EFE Ul Malook potwierdził, że kobieta wraz z mężem dotarła wczoraj do Kanady. Według nieoficjalnych informacji z MSZ Pakistanu Asia Bibi opuściła kraj z własnej woli przy pełnym wsparciu pakistańskiego rządu, który zagwarantował jej bezpieczeństwo. EFE przytacza wypowiedzi osób z otoczenia katoliczki, według których w Kanadzie zaproponowano jej azyl.

Pod koniec stycznia Sąd Najwyższy Pakistanu podtrzymał wyrok z 2018 roku uniewinniający chrześcijankę, skazaną w 2010 roku na śmierć za rzekome bluźnierstwo skierowane przeciwko Mahometowi. SN oddalił apelację islamistów, którzy żądali wykonania najwyższego wymiaru kary i grozili też kobiecie śmiercią. Decyzja ta usunęła ostatnią przeszkodę prawną, by Asia Bibi mogła opuścić Pakistan, gdzie kobieta żyła w nieznanym miejscu pod ścisłą ochroną władz.

W listopadzie 2018 roku premier Kanady Justin Trudeau poinformował, że jego rząd rozmawia z władzami Pakistanu na temat udzielenia pomocy Asi Bibi. AFP informowała, że w Kanadzie przebywają dzieci Pakistanki. Od ogłoszenia wyroku uniewinniającego 31 października 2018 roku Asia Bibi musiała korzystać z ochrony pakistańskich władz w oczekiwaniu na zakończenie postępowania sądowego.

Urodzona w 1971 roku Asia Bibi, a właściwie Asia Noreen, była pierwszą kobietą skazaną w Pakistanie na śmierć na mocy drakońskiej ustawy za rzekomą obrazę islamu lub Mahometa.

za:naszdziennik.pl/wiara-przesladowania/208521,asia-bibi-w-kanadzie.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.