Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Zmarł abp Bolesław Pylak najstarszy Polski biskup

Ksiądz arcybiskup senior Bolesław Pylak, biskup lubelski w latach 1975-1997, zmarł w czwartek w Lublinie w swoim mieszkaniu w Domu Księdza Seniora. Miał 97 lat. Przeżył 74 lata kapłaństwa i 53 lata biskupstwa.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…

O śmierci abp. Pylaka poinformowała kuria lubelska na stronie internetowej. "Informacje o pogrzebie zostaną podane po ich ustaleniu" – głosi zamieszczony na stronie komunikat.

Abp Bolesław Pylak urodził się 20 sierpnia 1921 r. w Łopienniku Górnym koło Krasnegostawu. Do gimnazjum i liceum uczęszczał w Tarnowskich Górach, maturę zdawał jako eksternista w czasie II wojny światowej.

W 1943 r. wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego, które w tym czasie mieściło się w Krężnicy Jarej. W czerwcu 1948 r. został wyświęcony na kapłana i rozpoczął pracę jako wikariusz parafii Nałęczów.

W 1952 r. rozpoczął pracę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim jako młodszy asystent przy katedrze teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym, w 1953 r. uzyskał tytuł doktora. Równocześnie był wykładowcą w Lubelskim Seminarium Duchownym. Od 1959 r. był wicerektorem seminarium duchownego.

Święcenia biskupie przyjął 29 maja 1966 r. Pełniąc obowiązki biskupie, kontynuował pracę naukową. W 1969 r. habilitował się z zakresu teologii dogmatycznej, a po otrzymaniu nominacji na docenta został kierownikiem katedry teologii dogmatycznej. W 1988 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego teologii.

27 czerwca 1975 r. mianowany został biskupem lubelskim, a od 20 lipca 1975 r. objął rządy diecezją. 25 marca 1992 r. podniesiony został do godności arcybiskupa metropolity lubelskiego, paliusz metropolity otrzymał z rąk Jana Pawła II 29 czerwca 1992 r.

Zgodnie z wymogiem prawnym po ukończeniu 75. roku życia w 1996 r. złożył rezygnację z urzędu. 14 czerwca 1997 r. został zwolniony z obowiązków i przeniesiony w stan emerytalny.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…

za: https://niezalezna.pl

***

10-11 czerwca odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. ks. abp. Bolesława Pylaka

Główne uroczystości pogrzebowe św. ks. abp. Bolesława Pylaka, arcybiskupa seniora archidiecezji lubelskiej, odbędą się w Archikatedrze Lubelskiej we wtorek, 11 czerwca br. o godz. 11.00. Po Mszy św. ciało śp. ks. abp. Bolesława Pylaka spocznie w kryptach Archikatedry.

W przeddzień pogrzebu, w poniedziałek 10 czerwca br. o godz. 19.00 w archikatedrze Lubelskiej będzie sprawowana Msza św. żałobna, poprzedzona nieszporami z oficjum za zmarłych o godz. 18.30.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.