Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

KOMUNIKAT PRASOWY IPN w Łodzi

Rajd edukacyjny dla uczestników 18. edycji konkursu „Arsenał Pamięci” – Rogów, 7 czerwca 2019

W piątek 7 czerwca staraniem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi odbędzie się całodzienny rajd dla uczestników 18. edycji konkursu „Arsenał Pamięci”, przedsięwzięcia organizowanego przez hm. Krzysztofa Jakubca, emerytowanego nauczyciela XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. hm. Janka Bytnara „Rudego” w Łodzi, wiceprezesa łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów, laureata przyznawanej przez IPN nagrody „Świadek Historii”.

Instytut Pamięci Narodowej od lat wspiera „Arsenał Pamięci”, pomagając logistycznie i edukacyjnie. W ramach tegorocznego rajdu pracownicy łódzkiego IPN opowiedzą młodzieży o przeprowadzonej w listopadzie 1906 r. akcji Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej na stacji w Rogowie. W II Rzeczypospolitej osoba dowódcy akcji – Józefa Montwiłła-Mireckiego, trafiła do panteonu bohaterów, a w Łodzi jedno z nowoczesnych osiedli na Polesiu nazwano jego imieniem. Do tej postaci odwoływali się także przedwojenni harcerze, wśród nich bohaterowie akcji pod Arsenałem.

Przypomniany zostanie również „Mały Arsenał” – akcja uwolnienia 80. więźniów politycznych z więzienia NKWD-UB w Łowiczu 8 marca 1945 r.

Uroczyste podsumowanie 18. edycji „Arsenału Pamięci” odbędzie się dzień później – w sobotę 8 czerwca o godz. 11.00 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi.

W tym roku w przedsięwzięciu uczestniczyło 136 uczniów z 28 szkół z pięciu województw. Najliczniej reprezentowane jest woj. podkarpackie. Z łódzkich szkół w „Arsenale” uczestniczyły I LO, XXV LO, XXVI LO i Szkoła Podstawowa nr 55.

W czasie gali zostanie również przyznanych 5 nagród specjalnych ufundowanych przez rodziny dwóch nieżyjących już łódzkich bohaterów – żołnierzy AK: płk. hm. Zbigniewa Jaśniewicza (Szare Szeregi w Łodzi) i Andrzeja Jakubca „Rymwida” (żołnierz Kolegium „A” – Oddziału Specjalnego Kedywu AK Warszawa Stare Miasto).

6.06.2019


Program finału XVIII Arsenału Pamięci, Łódź 6-8 czerwca 2019 r.

6 czerwca  (XXIX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Zelwerowicza 38/44)  
16.00-18.00 spotkanie młodzieży z por. Gryzeldą Studzińską ps. „Zela”, uczestniczką Powstania Warszawskiego. Po spotkaniu uroczyste rozdanie dyplomów i nagród laureatom konkursu.

7  czerwca
8.15-17.30 wycieczka edukacyjna śladami bohaterów niepodległości po ziemi łódzkiej.
W programie wycieczki:
a.  zwiedzanie stacji kolejki wąskotorowej w Rogowie i  przejazd kolejką na trasie Rogów - Jeżów z inscenizacją napadu na pociąg Organizacji Bojowej PPS w nawiązaniu do wydarzeń z listopada 1906 r. ( 9.15-12.00)
b. zwiedzanie arboretum i alpinarium w Rogowie. (12.00 - 14.30)
c. odwiedzenie budynku dawnego więzienia UB/NKWD w Łowiczu na ul Kurkowej. Miejsca tzw. „Małego Arsenału” gdzie 8 marca 1945 r. oddział  harcerzy łowickich Szarych Szeregów rozbił więzienie i uwolnił ponad 80 więźniów. (15.30-16.30)

8 czerwca (Sala Lustrzana Muzeum Miasta Łodzi ul. Ogrodowa 15)
11.00-13.00 uroczyste zakończenie konkursu połączone z omówieniem  nadesłanych prac konkursowych przez hm. Krzysztofa Jakubca Mistrza Mowy Polskiej

Copyright © 2017. All Rights Reserved.