Komunikaty i informacje

KOMUNIKAT PRASOWY IPN z 23.07.2019

Wokół 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
– Łódź, Piotrków, Sieradz – 23 lipca-2 sierpnia 2019

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego pracownicy łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej kontynuują i rozwijają akcję oznaczania biało-czerwoną szarfą z napisem „63. dni Powstania Warszawskiego” mogił Powstańców na łódzkich cmentarzach.

Obejmujący już przeszło 150 mogił wykaz jest stale aktualizowany. Jeśli wiedzą Państwo o grobach nieujętych w zestawieniu, prosimy o kontakt z pracownikami pionu upamiętniania walk i męczeństwa łódzkiego IPN, telefonicznie pod nr (42) 616 27 21 lub drogą elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zachęcamy harcerzy do pomocy przy rozmieszczaniu szarf. Akcja potrwa do 31 lipca.

Główne uroczystości 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się w Łodzi jak co roku na cmentarzu rzymskokatolickim pw. św. Józefa przy ul. Ogrodowej 39, gdzie 1 sierpnia o godz. 17.00 zgromadzimy się przy grobie gen. bryg. Franciszka Edwarda Pfeiffera „Radwana”, by w obecności przedstawicieli organizacji społecznych i kombatanckich, władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych i instytucji oddać hołd uczestnikom powstańczych zmagań.

Przypominamy o pozostałych łódzkich miejscach pamięci związanych z Powstaniem Warszawskim:
- tablica pamiątkowa dot. Powstania – kościół Ojców Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60
- tablica pamiątkowa dot. o. Tomasza Roztworowskiego, powstańczego kapelana – kościół Ojców Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60
- tablica pamiątkowa dot. chor. Herberta J. Browna, pilota SAAF biorącego udział w lotach z pomocą powstańczej Warszawie – na kaplicy cmentarza katolickiego na Dołach
- pomnik Powstańców Warszawskich – Skwer Powstańców Warszawskich (ul. Wojska Polskiego/ al. Grzegorza Palki)???
- mogiła ks. Tadeusza Burzyńskiego, kapelana sióstr urszulanek w czasie Powstania – Bazylika Archikatedralna

***
Cykliczna akcja porządkowania mogił Powstańców i osób, które zginęły w Powstaniu Warszawskim organizowana jest także 30 lipca w Piotrkowie Trybunalskim. O godz. 18.00 uczestnicy akcji odwiedzą kolejno Stary i Nowy Cmentarz Rzymskokatolicki przy ul. Cmentarnej.

1 sierpnia o godz. 17.00 po piotrkowskich miejskich uroczystościach rocznicowych odbędzie się V Piotrkowski Marsz Pamięci, który uda się na piotrkowskie nekropolie, gdzie zostaną zapalone znicze na mogiłach Powstańców.

2 sierpnia o godz. 18.30 w ramach piotrkowskich działań związanych z rocznicą w kościele Najświętszego Serca Jezusowego (Aleje Armii Krajowej 9) odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Wymienione działania odbywają się staraniem łódzkiego IPN, piotrkowskiego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Klubu Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim.

***
W Sieradzu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego poświęcone będzie spotkanie, które rozpocznie się o godz. 19.00 w sali 113 Starostwa Powiatowego w Sieradzu. Zostaną wygłoszone trzy referaty:
Chłopcy silni jak stal, czyli Szare Szeregi w Powstaniu Warszawskim – Piotr Lewandowski (ZHP Sieradz)
Sieradzanie w Powstaniu Warszawskim – Jan Pietrzak (regionalista sieradzki)

Ksiądz Apolinary Leśniewski ps. „Maron”, kapelan AK w Powstaniu Warszawskim – Ewelina Ślązak (OBBH IPN w Łodzi).

Zapraszamy.