Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

„POLSKA MIĘDZY MESJANIZMEM A PRAGMATYZMEM”

XIII Konferencja Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy – Oddział Łódzki
Łódź, 19 października 2019 r.

Czas trwania: od godz. 10:00 do – mniej więcej – 14:30. Wstęp wolny.
Aula Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi (ul. Św. Stanisława Kostki 14).

Szanowni Państwo, dwanaście Konferencji zrealizowanych dotąd przez Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, w latach 2006 – 2018, pozwoliło nie tylko przyjrzeć się funkcjonowaniu polskich mediów i ocenić je z różnych punktów widzenia (od strony technicznej, merytorycznej i ideowej) w cyklu „Dziennikarz między prawdą a kłamstwem”. Również dawne i najnowsze dzieje Polski znalazły odbicie w referatach wybitnych prelegentów, w związku – z obchodzonymi ostatnio – ważnymi Rocznicami. Obszernie udokumentowany dorobek Konferencji może służyć przez lata np. dziennikarzom i studentom jako pomoc w ich pracy i studiach.

Tytuł tegorocznej konferencji brzmi: „Polska między mesjanizmem a pragmatyzmem”.

Odbędzie się ona w terminie 19.10.2019. w auli łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Jej celem będzie pogłębiona refleksja nad tymi dwoma nurtami ideowymi – uważanymi często za przeciwstawne – i z dawna obecnymi w naszej historiozofii, kulturze, edukacji, praktyce politycznej i w życiu codziennym. Wystarczy tu przywołać znany spór pomiędzy „romantykami” a „pozytywistami”, będący filozoficzną odpowiedzią na losy narodu i państwa (nawet w latach, gdy ta państwowość była utracona).

Obecnie znów widzimy próby odwoływania się do mesjanizmu i pragmatyzmu w tak radykalnych i intrygujących koncepcjach, jak np. głoszenie „ratunkowej misji Polski” wobec niektórych – przeżywających różne zagrożenia – krajów Europy. W obszarze stosunków wewnętrznych: z jednej strony – widzimy podejmowane, ambitne próby odbudowy politycznej i gospodarczej pozycji kraju, a z drugiej – wskazuje się na nieuchronność „roztopienia się” i przystosowania do – i tak już zunifikowanej – wspólnej Europy. Nie jest zamiarem organizatorów, by Konferencja stała się polityczną kłótnią (rodem z telewizyjnych programów informacyjnych). Najważniejsze, abyśmy – zachowując tradycyjne, chrześcijańskie i patriotyczne wartości, wywiedzione z tysiącletnich dziejów Ojczyzny – potrafili ich „użyć”, jako pragmatycznego „oręża” dla zbudowania silnego, nowoczesnego państwa. A jeśli – niejako przy okazji – będziemy mogli coś dobrego zrobić dla naszych sąsiadów w Europie – to tym lepiej...

Ciekawym uzupełnieniem Konferencji będzie dziennikarski raport poświęcony najnowszym badaniom na szczycie góry Ararat, które prowadzi międzynarodowa grupa eksplorerów i archeologów. Filmy z tego terenu (na wys. ok. 4000 m n.p.m.) potwierdzają obecność ogromnych konstrukcji z drewna cedrowego (ukrytych w lodowcu i rumowiskach skalnych), które wielu badaczy uznaje za szczątki… biblijnej Arki.

Pierwsze – wstępnie potwierdzone – nazwiska uczestników i tematy wystąpień to:
Wincenty Łaszewski (Nasze trudne Dziś. Maryja na bezdrożach wiary),
Czesław Ryszka (Czy żyjemy w czasach ostatecznych?),
Paweł Lisicki (Czy wielkość i misja Polski może być oparta na wierze?),
o. Dominik Chmielewski (Duchowa walka o człowieka dzisiaj),
ks. Roman Piwowarczyk (Kościół katolicki w Polsce i innych państwach Europy),
Henri Nissen (Historia poszukiwań  Arki Noego).

Skład prelegentów i wykładowców może się jeszcze zmienić (aktualizację prześlemy).
Zapraszamy! Z góry dziękujemy za życzliwość!

Ks. dr Roman Piwowarczyk Przewodniczący Zarządu Oddziału Łódzkiego KSD
Kontakt: 608 383 090 (Tomasz Bieszczad)  i  600 363 372 (Łukasz Pijewski)    

Copyright © 2017. All Rights Reserved.